Gündem

Elon Musk Şimdi Ne Yapacak? Çin, Starlink Uydularını Yok Etmeyi Planlıyor!

Elon Musk’un hem kurucusu hem de CEO’su olduğu SpaceX şirketi tarafından üretilen Starlink uyduları tehlike altında. Çin ordusu, ulusal güvenliği sağlamak adına bu uyduları yok edebilecek özellikte silahlar geliştirmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş, yeni dönemde çatışmalarda kullanılan savaş sistemlerinin ve silahların nasıl evrimleştiğini apaçık bir şekilde gözler önüne serdi.

Starlink, düşük dünya yörüngesinde bulunan ve binlerce uydu rölesi tarafından oluşan bir uydu takım yıldızı sistemidir. Kullandığı sistem ile yük hızlı internet verilerini dünyanın bir bölgesine ışınlayabilmektedir.

Ukrayna Tarafından Kullanılmıştı

Rusya’nın Ukrayna topraklarında gösterdiği işgalci faaliyetlerin ilk haftalarında, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Federov, Elon Musk’tan yardım istemişti. SpaceX’in Starlink istasyonları aracılığı ile uydu interneti erişimi sağlanmasının kendileri açısından çok önemli olduğunun altını çizmişti.

Elon Musk, Ukrayna tarafından gelen bu talebe olumlu yanıt vermiş ve sonrasında hızlı bir internete sahip olan Ukrayna, bilgi savaşı cephesinde çok önemli bir avantaj elde etmişti. Ukrayna tarafından kullanılan Starlink sistemi, Çin’in tarafından oldukça dikkatli bir şekilde takip edilmişti.

Çin, Bir Tehdit Olarak Görüyor

Daily Mail gazetesinin yaptığı habere göre, Çin tarafından yürütülen askeri araştırmalar, olası bir ulusal güvenlik tehdidi halinde, Starlink uydularının yok edilmesi için kullanılabilecek sistemlere yoğunlaşmış durumda.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan Modern Defence Technology dergisinin bir makalesinde yer alan bilgilere göre, Çin, Dünya yörüngesinde bulunan her Starlink uydusu izleyebilecek ve gerekirse yok edebilecek bir sistem geliştirilmesi gerektiğine kadar verildi.

Starlink uydularının, takım yıldızı işletim sistemlerinin işlevlerinin kaybedilmesi ya da yok edilmesi için sert yok etme ve yumuşak yok etme yöntemlerinin bir kombinasyonu üzerinde çalışılması gerekiyor.

İlgili Makaleler