Ekonomi

Emekli Maaşlarına Zam İçin Son Düzlük: Yüzde 31,71 Zam Cepte! SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı Fark Etmiyor; Memurlar Da Zam Alacak!

Temmuz ayında açıklanacak olan yılık ilk 6 aylık enflasyon oranında zam alacakları kesinleşen memur ve emekliler için süreç birbirinden farklı ilerliyor. Bu kapsamda memur ve memur emeklileri toplu sözleşmenin üzerine enflasyon farkı eklenerek zam alırken, Bağ-Kur yani 4B ile SSK yani 4A emeklileri doğrudan enflasyon oranında zam alıyor.

Şimdilerde emekliler ile memurların pür dikkat takip ettiği ara zam konusu ile ilgili Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyonları ile birlikte zam oranı her geçen gün arıyor. Mayıs ayı itibariyle yılın ilk çeyreğinin enflasyon oranlarını gözler önüne seren TÜİK, emekli ve memurun alacağı zam konusunda da şimdiden ipuçları veriyor.

Emekli ve Memur Zammı Belli Oldu Mu?

Temmuz ayında zam alacak olan memur ve emekliler için iki ayrı önemli rakam açıklandı. Nisan ayının enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK, 4 aylık enflasyon oranını yüzde 31,71 olarak açıklarken; her ay piyasa katılımcıları anketi gerçekleştiren Merkez Bankası ise, altı aylık enflasyon beklentisini gözler önüne serdi. Merkez Bankası’ndan açıklanan Mayıs Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre, Mayıs 2022 enflasyon beklentisi yüzde 3,97’e yükselirken; Haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2,97’ye çıktı. Bu da beklenildiği gibi gerçekleşmesi halinde enflasyonun yüzde 39 seviyelerine yaklaşacağını gösterdi. Henüz net bir zam rakamı almamış olan memur ve emekliler için TÜİK ve Merkez Bankası rakamları önemli ipuçları verdi.

Emekli ve Memur Zammı Yüzde Kaç?

Nisan ayı ile birlikte 4 aylık enflasyon oranını ortaya koyan TÜİK, yüzde 31,71’lik zammı emekliler için garantiledi. Enflasyon oranında zam alacak olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için şimdiden yüzde 31,71 zam garanti hale gelirken; bu aydan itibaren enflasyon sıfır dahi çıksa bu rakamda bir zam alacakları da kesinleşmiş oldu. Ocak 2022’de yüzde 7,5 toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı oranında zam alan memurlar ve memur emeklilerinin ise, bu kez yüzde 7 toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alacağı öğrenildi. İlk dört aylık rakamlar doğrultusunda ortaya çıkan fark yüzde 24,21 olurken, memur ve memur emeklilerin alacağı zam ise yılın dördüncü ayında yüzde 31,21 oranına yükseldi.

İlgili Makaleler