Ekonomi

Emekli ve Asgari Ücretli Çalışanları İlgilendiriyor ! Düzenleme TBMM’ye Geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisine milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenleme geliyor. Asgari ücretli çalışan herkesi ilgilendiren düzenlemede emekli vatandaşlara da yeni haklar geliyor.

Hükümet çok sayıda bakanlığın alanına giren düzenlemelerle ilgili yasa teklifine ilişkin çalışmalarında sona geldi. Bu düzenleme kapsamında internet üzerinden silah satışı yasaklanacak. Bunun yanı sıra yurt dışındaki boşanmalar kolaylaşacak. Yurt dışında çalışanın emekli maaşı kesilmeyecek. Tüm turizm belgelerini bakanlık verecek.

EMEKLİLERE YENİ HAKLAR

Konu ilgili olarak yurt dışında yaşayanlardan, Türkiye’den emekli olanların, yine yurtdışında ikinci bir işe girmeleri durumunda emeklilik aylıkları kesilmeyecek. Yeni düzenleme kapsamında yurt dışında kısmi zamanlı işe girenlerin Türkiye’den aldıkları emekli maaşları kesilmeyecek.

ASGARİ ÜCRET DÜZENLEMESİ

Asgari ücret desteği düzenlemesi de bu yasa teklifi ile Türkiye Büyük Millet Meclisine gelecek. 2020’de asgari ücretli işletmeler için getirilen 75 liralık destek de yasa metninde yer alacak. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü (TSE) teknik konularda çalıştırmak için sözleşmeli eleman alabilecek.

Enerji yatırım alanları belirlenirken, sadece Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan değil, Turizm Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden de görüş alınacak. Bununla birlikte truizm alanları ve askeri alanlarda enerji yatırımına izin verilmemesi ve kontrolü sağlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir