Ekonomi

Emekli ve Memur Zammında İkinci Aşamaya Gelindi; Zam Oranı Belli Olmadan, Ek Zam Oranı Açıklandı! İşte Temmuz Zammında Son Durum…

Şimdilerde Türkiye’de merak ile beklenen konulardan biri de memur ve memur emeklileri ile SSK yani 4A ve işçi emeklileri ile Bağ-Kur yani 4B esnaf emeklilerinin ne kadar zam alacağı oluyor. Zam oranının kesinleşmesi için gözler 4 Temmuz 2022 günü açıklanacak olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine çevrilmişken; emekli ve memurlara verilecek olan ek zam için de rakamlar netleşmeye başlıyor.

Ek zamda tarih yavaş yavaş yaklaşırken; memur ve memur emeklileri ile SSK yani 4A ve işçi emeklileri ile Bağ-Kur yani 4B esnaf emeklilerinin alacağı zam TÜİK tarafından açıklanan beş aylık enflasyon rakamlarıyla birlikte yüzde 35î aşmış bulunuyor. Bir süredir refah payı gibi ek zamların sinyalleri de verilirken; verilecek olan ek zammın oranları kulislerde konuşulmaya başlanmış bulunuyor.

Erdoğan ve Bilgin Ek Zam Sinyali Verdi

Geçtiğimiz gün memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz ayında alacağı ek zam için açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ücretliler dahil herkesin gelirini artıracak düzenlemeler hazırlıyoruz” demişti. Bu düzenlemelerin neler olduğu merak ile beklenirken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, “Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek” açıklamalarında bulunmuştu. Bu mesajların ardından asgariye ücretliye ara zam ve emeklilere ek zamma kesin gözüyle bakılırken, memurlar için de toplu sözleşme zammının artırılmasına kesin gözüyle bakılmaya başlanmıştı.

Ek Zam Da Yüzde 3 Masada

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının ardından yüzde 5 aylık enflasyon oranları kesinleşti. Bu orana göre, enflasyon yılın 5’inci ayından yüzde 35,64 oranına yükseldi. Böylece memur ve emeklilerin alacağı ara zam mayıs ayı itibariyle yüzde 35’i aşmış oldu. 4 Temmuz’da TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamlarına gözler çevrilmişken, daha önce memurların toplu sözleşmeden doğan yüzde 7,5’luk haklarına refah düzenlemesi getirilmiş ve yüzde 2,5 ek zam yapılmıştı. Böylece memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 10’un üzerine enflasyon farkınca zam almıştı. Temmuz ayı toplu sözleşme zammı yüzde 7 olan memur ve memur emeklileri için bu kez yüzde 3 refah payı konuşulurken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerin de aynı paydan yararlanması konuşulmaya başlandı. Ancak zamlara ilişkin net açıklamanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından 4 Temmuz’un ardından yapılacağı öğrenildi.

İlgili Makaleler