Ekonomi

Emeklilere 428 lira ek ödeme, ücretsiz ulaşım!

Türkiye’de emeklilerin aile yardımı, ücretsiz ulaşım gibi konularda talepleri bulunuyor. Bu kapsamda emeklileri heyecanlandıracak bir gelişme yaşandı. Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı için hazırlıklar başladı. Toplantıda bu konuların konuşularak sonuca vardırılması bekleniyor.

Yaklaşık 13 milyon emekliyi heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Maaşlarına ek ödeme isteyen emekliler KPDK toplantısından çıkacak sonucu bekliyorlar. Toplantı için hazırlanan KPDK emeklilerin taleplerini masaya yatıracak. Eğer talepler onaylanırsa emeklilere memurlar gibi aile yardımı verilecek. Diğer talepler ise şöyle; emekli memurlar toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak, aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi amacıyla; düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilecek, emekli kamu görevlileri, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen tüm eğitim ve dinlenme tesislerinden, yüzde 50 indirimli yararlanacak, emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan koşulları yaş koşulu dışında sağlayarak kendi isteği ile görevinden ayrılanlar Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlandırılacak.

Konuların netleşmesi için ikinci kez bir araya gelinecek

Toplantı ile ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “KPDK hazırlık toplantısında Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yetkilileri, KPDK için gündem önerisi oluşturmak amacıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. KPDK hazırlık toplantısı neticesinde öne çıkan konuların detaylarının ve kurul gündemine taşınabilecek konuların netleştirilmesi için ikinci kez bir araya gelme kararı alındı.” İfadeleri kullanıldı.

Emeklilere aile yardımı ne kadar verilecek?

KPDK toplantısında onaydan geçerse emeklilere çalışmayan eş için 351,09 lira, 0-6 yaş arası için 77,23, 6 yaş üstü için 38,62 lira ödeme yapılacak. 2 çocuğu olan ve eşi çalışmayan emeklinin hesabına 428 lira ek ödeme yatırılacak.

İlgili Makaleler