Ekonomi

Emeklileri sevindirecek gelişme: 405 TL ek gelir kazanacaklar!

Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED) ve memur konfederasyonları tarafından talep edilen emekliye aile yardımı yeniden gündeme geldi. Onay bekleyen aile yardımı uygulaması kabul edilirse emekliler 405 lira ek gelir elde etmiş olacaklar.

Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) ve memur konfederasyonları tarafından talep edilen emekliye aile yardımı ile ilgili gelişme yaşandı. Toplu sözleme masasında tartışılan ve karara bağlanmayan konular Kamu Personel Danışma Kurulu’nda (KPDK) ele alınıyor. Şimdi milyonlarca emekli yardım taleplerinin KPDK toplantısının gündemine alınıp karara bağlanmasını bekliyor.

Eğer emekliye aile yardımı talebi kabul edilirse emekliler 405 TL ek gelir elde etme imkanı bulacaklar. Memurlara her ay ödenen aile yardımını alma hakkı kazanan emekli eş için 332, 0-6 yaş arası çocuk için 73,04, 6 yaş üstü çocuk için 36,52 lira kazanacak. Emeklinin eşi çalışmaması ve 6 yaş üzeri çocuğu bulunması halinde elde ettiği gelir 405 TL olacak.

Temmuz zammı da yolda

Öte yandan emekliler Temmuz zamlarını da dört gözle bekliyor. Temmuz ayında hesaplanan zamlar yüzde 4,41 oranında yapılırsa; Bağ-Kurdan emekli olanların en düşük maaşı bin 784 liradan bin 862 liraya yükselecek.
2000 yılından önce SSK bünyesinden emekli olanların en düşük maaşı 2 bin 111 liradan 2 bin 204 liraya ve memur emeklisi olanların en düşük maaşı 2 bin 661 liradan 2 bin 778 liraya çıkacak.

İlgili Makaleler