Gündem

Emeklilerin sorunu çözülüyor! İntibak zammı geliyor

2000 yılından sonra emekli çok sayıda insan, durumlarıyla ilgili ne zaman intibak düzenlemesi yapılacağı, bu konuda gelişme olup olmadığını araştırıyor. 2000 sorası emekliler için nihayet beklenen haber geldi. "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" adı altında yeni bir düzenleme yapılmasını öngören kanun teklifi TBMM’de görüşülüyor.

6 şubat 2020 günü, emekli olan vatandaşların intibak düzenlemesi için “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adı altında yeni bir düzenleme yapılmasını öngören kanun teklifi TBMM komisyonlarına kadar ulaştı. 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşların yeniden bağlama oranında yaşanan düşüş nedeniyle, alması gerekenden düşük maaş alma sorunu nihayet çözülüyor. Sonunda Meclis gündemine taşınan konunun çözüleceği öngörülüyor.

MECLİS KOMİSYONUNDA ÖNGÖRÜLEN İNTİBAK

Yeni düzenlemede öngörülen intibaka göre:

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı ek çatı altında toplanacak ve SGK Başkanlığı kurulmuş, daha önce farklı statülerde hizmet veren bu 3 kurum birleştirilecek. Bu birleşme sayesinde Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile uygulamada birlik sağlanması amaçlanıyor.

Sosyal güvenlik sistemi ile insanların gelirlerine bakılmaksızın toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal tehlikelerin verdiği zararlardan “insan hakkı” ve esas itibarıyla da “devlet görevi” olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması, kişilerin; yaşlılık, hastalık, malullük, kaza ve ölüm gibi sosyal risklere karşı asgari hayat düzeyleri koruması amaçlanıyor.

Ancak sigortalıların bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumlarının farklı olması nedeniyle aynı haklardan faydalanamadıkları, hatta aynı süre çalışmalarına ve aynı primi ödemelerine rağmen emekli oldukları tarihlerin farklı olmasından dolayı farklı emekli aylığı alan emekliler açısından mağduriyetler oluştuğu görüldüğü bildirildi.

2000 yılı ocak ayı başından sonra emekli olan/olacak tüm vatandaşların “Son tahsis talep tarihi veya ölüm tarihine bakılmaksızın 506 sayılı Kanunun mülga hükümleri uyarınca gösterge sistemine göre bağlanan tüm malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları bu madde hükümlerine göre yeniden hesaplanır” düzenlemesi ile değerlendirileceği öngörülmektedir.

Kanuni düzenlemenin yasalaşması halinde daha önce yapılan emeklilik intibakından faydalanamayan 2000 yılı sonrasında emekli olanlar ile olacak olan çalışanlar bu yeni intibaktan faydalanma fırsatı yakalayabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir