Gündem

Emeklilerin Yüzünü Güldürecek Haber SGK’dan Geldi! 8 Bin 500 TL Birden Ödenecek! Toplu Ödemeler Başladı! Hakkınızı Kaybetmeden Çekin…

Emeklilik halini düzenleyen kurum olan Sosyal Güvenlik Kurumu, kısaca SGK, her geçen gün vatandaşların lehine olacak protokollere imza atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün itibariyle yeni bir protokole daha imza atmış olan SGK, emeklilik dilekçesini vermiş olmasına rağmen henüz emekli aylığı bağlanmamış olan kişilerin belirli bankalardan asgari ücretin üç katına kadar nakit avans kullanabilmesini mümkün hale getirmiş bulunuyor.

Emekli olan vatandaşların rahat bir nefes alması için çeşitli iş birlikleri gerçekleştiren SGK, geçtiğimiz yıllarda imzaladığı emekli promosyonlarının ardından bu kez de emeklilik maaşını bekleyen kişilerin çalıştığı yerden de ayrıldığı için para alamayacak olmasını değerlendirerek, nakit avans ödemeleri protokolünü hayata geçiriyor. Bu kapsamda sadece belirli bankalardan nakit avans kullanabilecek olan emeklilere geri ödemelerde de oldukça avantajlı taksitlendirmeler yapılıyor.

Ödemeler Asgari Ücretin Üç Katına Kadar Yapılıyor

Emekli dilekçesini veren vatandaşların çalıştıkları iş yerinden ayrılması zorunlu iken, maaşının bağlanması için ortalama üç aylık bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bu süre gerekli işlemleri ve araştırmaları kapsarken, vatandaşlar bu sürede herhangi bir gelir elde edemiyor. Bu nedenle maddi kaybı önlemek için harekete geçmiş olan SGK, yeni bir protokole imza atmış bulunuyor. Özellikle emekli aylığının bağlanması için dilekçe veren vatandaşları ilgilendiren SGK nakit avans protokolü kapsamında, ödemeler 2022 yılı itibariyle asgari ücretin üç katına yanı 8.447 TL’ye çıkmış oluyor. Her yıl asgari ücret oranında alınabilecek olan nakit avansın da artması bekleniyor.

Sadece Belirli Bankalardan Veriliyor

Sadece anlaşmalı olan bankalardan verilen bu yeni nakit avans desteği özellikle kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan doğrudan veriliyor. Bankaların tek şartı ise, emekli maaşı bağlandıktan sonra maaşın kendi çatısı altından alınması oluyor. Bu kapsamda müşterisi ile bir sözleşme imzalayan bankalar, sadece 90 gün içerisinde emekli aylığı bağlanacak olan kişileri bu kapsamdaki nakit avanslardan yararlandırıyor. Aylık bağlandıktan sonra ödemeleri maaştan cüzi oranda keserek geri tahsil eden bankalar, 12 ay, 24 ay veya 36 ay gibi vade seçenekleri de sunuyor. Öte yandan bu bankalara T.C. kimlik kartı ile başvuru yapmak yetiyor.

İlgili Makaleler