Ekonomi

Emeklilikte Yaş Engeline Takılanlar! Merakla Beklenen EYT Cephesinde Son Durum Belli Oldu

Emekli olmak için gününü tamamlayan ancak yaş engeline takılan milyonlarca vatandaş her gün EYT için yapılan açıklamaları araştırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın EYT gündemde olacak açıklaması heyecan uyandırmış, ancak Bakan Vedat Bilgin’in EYT konusu gündemimizde yok açıklaması kafaları karıştırmıştı. Peki Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca vatandaş için EYT ne zaman çıkacak? EYT kimleri kapsayacak? 2022 yılında EYT gündemde olur mu? İşte detaylar…

EYT Ne Zaman Çıkacak? Kimleri Kapsayacak?

Emeklilikte yaş engeline takılan binlerce vatandaşın merakla takip ettiği EYT gündemi için bir dizi açıklama yapılırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Vedat Bilgin kamuoyunda çıkan haberleri düzeltmek amacıyla bakanlığın gündeminde 3600 EK gösterge ve asgari ücrete ilişkin iki konu bulunduğunu, ancak EYT için herhangi bir çalışma yapılmadığını ifade etti.

Ancak kulislerde dolaşan açıklamalara göre Emeklilikte Yaşa Takılanlar için hazırlanacak olan EYT yasası için 2022 yılı ortasına doğru çalışmaların başlayabileceği iddialar arasında bulunuyor. 1999 tarihinden itibaren çalışma hayatına başlayan ve 4447 sayılı kanun ile kadınlara 20 erkeklere 25 yıl prim gün sayısı yani 5000 prim günü çalışmış olan tüm çalışanlar EYT kapsamı içinde olabilecekler. EYT’nin kısaca sigorta, prim ve yaş şartı bulunuyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu açıklamasında “3600 ek gösterge teklife dönüştürülüp Meclis’e geldikten sonra sözleşmeli personelin, emeklilerin durumu ve emeklilerin durumu kapsamında EYT’lilerin durumu üzerinde bu yapılan çalışmaların nihayetlenmesi süreci sonrasında bu hususları da Cumhur İttifakı olarak kendi aramızda istişareyle Meclis’in gündemine taşıma ve diğer partilerle de görüşüp kamuoyuna bu çalışmaların neticesini açıklama durumu söz konusu olacaktır.” ifadelerine yer verdi

Ayrıca Akbaşoğlu Asgari ücret, EYT, 3600 Ek gösterge ve sözleşmelilere ilişkin konuların gündemlerinde olduğunu ve sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

İlgili Makaleler