Gündem

Emlak Vergisi Ödemeyecekler İçin Son Gün Yaklaştı! Sadece O Tarihe Kadar Ödemeler Alınacak! Ceza Yememek İçin…

Türkiye’de alınan vergi türlerinden biri olan emlak vergisi her yıl iki taksit şeklinde ödenerek vatandaşlardan tahsili ediliyor. Bina, arazi ve arsalar için her yıl düzenli olarak alınan bir vergi türü olan emlak vergisinde bu yıl belirlenen ödeme son tarihleri için verilen sürenin de yavaş yavaş sonuna yaklaşılıyor.

Her yıl iki ayrı taksit ile ödenen emlak vergisinin 2022 yılı için ilk taksit ödemesinin son günü yaklaşıyor. Belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla yapılabildiği gibi belediyelerin resmi internet siteleri üzerinden de gerçekleştirilebilen emlak vergisi ödemeleri için son gün geçtiğimiz haftalarda ilgili bakanlık tarafından açıklanmış bulunuyor.

Emlak Vergisi Ödemesi Son Gün Ne Zaman 2022?

İki ayrı taksit halinde tahsil edilen ve tam adı Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi olan, ancak halk arasında emlak vergisi olarak kısaltılan bu verginin ilk taksiti mayıs ayı içerisinde ödenirken, ikinci taksiti kasım ayı içerisinde ödeniyor. Konuyla ilgili açıklama yapmış olan resmi kurumlar ise, emlak vergisinin ilk taksiti için son günü 31 Mayıs 2022 tarihi olarak belirlemiş bulunuyor. Her ne kadar bina, arazi ve arsalar sahipleri tarafından ödenmesi öngörülse de emlak vergisi kapsamında birtakım istisnalar yapılarak, emlak vergisinden muaf tutulan bir grup ortaya çıkıyor.

Emlak Vergisinden Muaf Olma Şartları Neler?

Emlak vergisi ödemeleri her vatandaş için geçerli olmuyor. Bu kapsamda özellikle ev hanımı, şehit yakını, işsiz, gazi, emekli ya da dul olan kişilerin maddi kayıp yaşamaması için emlak vergisi ödemesi istenmiyor. Ancak bu muafiyet için bu gruplarda yer alan vatandaşların bazı şartları taşıyor olması gerekiyor. Bu kapsamda bu grupta yer alan kişilerin sadece tek bir mülkü olması vergi muafiyeti sağlayan devlet, aynı zamanda söz konusu gayrimenkulün 200 metrekareden küçük olması şartını da arıyor. Yazlık evleri vergi muafiyeti kapsamına almayan devlet, sadece düzenli olarak oturulan evlerin vergi muafiyetinden yararlanabileceğini belirlemiş bulunuyor. Bunun yanı sıra kendi evinde kiracı olması ve bu grupta yer alması halinde bu muafiyetten yine de yararlanmak isteyen kişilerin başka bir mülkte kiracı olarak ikamet etmesi şartını yerine getirmesi gerekiyor. Öte yandan sıfır oranlı emlak vergisi olarak da adlandırılan bu muafiyet hakkından sadece konut sahipleri yararlanabiliyorken; iş yeri, arsa ve arazi sahipleri herhangi bir muafiyet kapsamına alınmıyor.

İlgili Makaleler