Ekonomi

Emlak Vergisinde Yeni Karar! Esas Değerler Belirlendi!

Mülk sahipleri ya da mülk sahibi sıfatı taşıyan vatandaşların düzenli olarak ödediği emlak vergisinde yeni bir gelişme yaşandı. Alınan bilgilere göre 2022-2025 yıllarına hazırlanan emlak vergisine esas değerler belirlendi. Vergilendirmelerde rayiç bedeline göre yapılan hesaplamalar ardından bazı yerlerde %50, %100 gibi artışlar tespit edildi.

Lüks konutları yakından ilgilendiren bu vergi beyannamelerinin ilk taksitleri şubat ayında tamamlanmıştı. İkinci taksitleri ise ağustos ayında tamamlanacak. Bu kapsamda tahminlere göre 150 Bin konut bulunuyor. Ancak tek konutu bulunan ev sahipleri vergiden muaf tutulmaktadır.

Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir, “Birçok mükellefin mülkü bir önceki dönemde ‘değerli konut’ kapsamında yer almazken yapılan son düzenlemeler ile bu kapsama girerek vergiye tabi oluyor. Emlak rayiç bedellerinin esas alınması ile birlikte değerli konut matrahı belirleniyor. Bu durumda mülk sahipleri için ek maliyetler oluşuyor. ‘Yatırımlarını konut sektörüne yapan yatırımcılar için önemli bir düzenleme’ diyebiliriz. Özellikle lüks konut satışlarını doğrudan etkileyen bu vergilendirmeler hem konut taleplerini hem de konut fiyatlarını olumsuz yönde etkileyebilir” açıklamasında bulundu.

  • 5 milyon 227 bin TL’yi aşan kısmı için binde 3.
  • 10 milyon 455 bin TL’ye kadar olanlar 7 milyon 841 bin TL’si için 7 bin 842 TL, fazlası için binde 6.
  • 10 milyon 455 bin TL’den fazla olanlar 10 milyon 455 bin TL’si için 23 bin 526 TL, fazlası için binde 10

İlgili Makaleler