Gündem

Endişelendiren açıklama: Hint varyantı daha bulaşıcı ve daha ölümcül!

Corona virüsü salgını ile mücadeleye Türkiye tam kapanma ile devam ediyor. Bu süreçte Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) vatandaşları endişelendirecek bir açıklama geldi. DSÖ baş bilim insanı Dr. Soumya Swaminathan Hint varyantı corona virüsünün daha bulaşıcı ve daha ölümcül” olduğunu açıkladı.

Dünya genelinde vaka verilerini derleyen wordometer sitesine göre 159 milyon 493 bin 793 kişi corona virüsüne yakalandı. Ancak virüsün çeşitli versiyonlar endişelendirmeye devam ediyor. DSÖ’den Dr. Soumya Swaminathan corona virüsünün Hindistan varyantının hakkında açıklamalarda bulundu.

Tek suç mutasyonlu virüste değil

Bu varyantın ülkede salgının kontrolden çıkıp hızla yayılmasındaki en önemli faktörlerden biri olduğunu söyleyen Dr. Soumya Swaminathan mutasyonun aşılama veya doğal enfeksiyon tarafından üretilen antikorlara karşı dirençli olabileceğini ifade etti.

Hindistan’da yaşanan ölümlerin ve vaka artışının sadece mutasyon kaynaklı değil, tedbirlerin erken elden bırakılması ve kitlesel etkinliklere izin verilmesi olduğu ifade edildi.

İlgili Makaleler