Genel

Endişelendiren araştırma: Corona virüsü AVM’lerde 6 kat daha hızlı yayılıyor!

Corona virüsü salgını nedeniyle risk ortamı olarak değerlendirilen AVM’ler kapatılmıştı. Türkiye’de vaka sayısında yaşanan düşüşler ile birlikte AVM’lerin mayıs ayı içerisinde tekrar açılması gündeme geldi. Ancak Çin’in Guangzhou kentinde yapılan bilimsel bir çalışma AVM’lerin açılması konusunda ki endişelerin ne kadar yerinde olduğunu gözler önüne serdi.


Emerging Infectious Diseases Journal’da (Bulaşıcı Hastalıklar Dergisi) yayınlanan bilimsel araştırmaya göre; corona virüsü AVM gibi klimalı ortamlarda sosyal mesafeye dikkat edilse bile 6 kat daha hızlı yayılıyor. Normalde virüs ile enfekte olmuş bir kişi 3 kişiye hastalığı bulaştırabilirken, AVM gibi klima ve havalandırma sistemlerinin bulunduğu alanlarda sosyal mesafe uygulansa bile bir kişi 19 kişiye virüsü bulaştırabiliyor.


Araştırmada, virüsün damlacık iletimin klimalı havalandırma ile sağlandığı bildirildi. 24 Ocak’ta ki 91 kişilik restoran örneğine yer veren araştırmada; 24 Ocak’ta toplam 91 kişi (83 müşteri, 8 personel) restorana katıldığı, 83’ü üçüncü kattaki 15 masada öğle yemeği yediği ve 83 müşterinin 10’u COVID-19 ile hastalandığı; diğer 73 kişi yakın temas olarak tanımlandı ve 14 gün boyunca karantinaya alındığı açıklandı. Bu süre zarfında hiçbir semptom gelişmediği belirtildi.


İşte Araştırma Sonuçları:

Potansiyel bulaşma yollarını incelememiz sonucunda, bu salgının en olası nedeninin damlacık bulaşması olduğu sonucuna vardık. İndeks hasta (hasta A1) öğle yemeği sırasında asemptomatik olmasına rağmen, presemptomatik bulaşma bildirilmiştir. B ailesi için kuluçka süreleri göz önüne alındığında en olası senaryo, B ailesinin 3 üyesinin tümüne doğrudan hasta A1 tarafından enfekte olmasıdır. Bununla birlikte, B2 ve B3 hastalarının B ailesinden ilk hasta B1 tarafından enfekte olma olasılığını dışlayamayız. C ailesi için olası bir senaryo, hem C1 hem de C2 hastalarına A1 hastaları ile enfekte olmalarıdır; diğer bir senaryo ise, C1 hastasının 27 Ocak’tan başlayarak C2 hastasına bakarken enfeksiyon almasıdır.


Bu salgındaki virüs iletimi sadece damlacık iletimi ile açıklanamaz. Daha büyük solunum damlacıkları sadece kısa bir süre havada kalır ve genellikle en fazla 1 m olmak üzere sadece kısa mesafeler kat eder. Hasta A1 ile diğer masalardaki kişiler, özellikle de C tablosundaki kişiler arasındaki mesafelerin tümü 1 m veya daha büyüktür. Bununla birlikte, klimanın kuvvetli hava akışı, damlacıkları tablo C’den tablo A’ya, sonra tablo B’ye ve sonra tekrar tablo C’ye yaymış olabilir


Bu salgında, damlacık iletiminin klimalı havalandırma ile sağlandığı sonucuna vardık. Enfeksiyon için anahtar faktör hava akışının yönü idi. Dikkat çekici bir şekilde, B3 hastası ateşli idi ve bu salgındaki hastaların % 1’i asemptomatikti ve halk arasında potansiyel bir salgın kaynağı sağladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler