Ekonomi

Enflasyon Açıklandı; Memur Ve Emekli Zammı Yüzde 35 Sınırını Da Aştı! Dur Durak Bilmiyor! “Böyle Giderse Temmuz Zammı…”

Emekliler ile memurların yakından ilgilendiği konulardan biri olan temmuz zammı bir süredir gelen enflasyon rakamlarıyla birlikte günden güne artar hale gelmiş bulunuyor. Dün açıklanan mayıs ayı enflasyon oranıyla birlikte bir kez daha artan memur ve memur emeklilerinin garantilediği zam seviyesi TÜİK’in yeni rakamlarıyla birlikte ortaya çıkıyor.

Milyonlarca kişinin beklediği temmuz zammı için geri sayım başlıyor. SSK (4A) ve Bağ-Kur (4B) emeklilerinin enflasyon oranınca, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme üzerine doğan enflasyon farkınca alacağı temmuz zammı için gelen mayıs ayı enflasyon rakamları yeni bir eşiği daha gözler önüne sermiş bulunuyor.

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri Yüzde 35 Sınırını Aştı

Dün açıklanan TÜİK rakamlarıyla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklileri için gelecek ara zam için belirlenen rakam yüzde 35’i aştı. Enflasyonun yüzde 35,64 çıkmasıyla birlikte bu aydan itibaren enflasyon sıfır bile çıkmış olsa bu rakamı garantilemiş olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için bu orandan yapılan hesaplamalara göreyse; 2000 öncesi SSK emeklileri 3 bin 293 TL yerine 4 bin 467 TL almaya başlayacakken; 2000 sonrası SSK emeklilerin aylığı 2 bin 41 TL’den 2 bin 769 TL’ye çıkacak. Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 35’i aşan zammı alması halinde maaşları artacak. Buna göre esnaf emeklisi Bağ-Kurlular 2 bin 3999 TL yerine 3 bin 254 TL; tarım emeklisi Bağ-Kurlular ise 2 bin 262 TL yerine 3 bin 68 TL maaş almaya başlayacak.

Memur ve Memur Emeklilerinin Yüzde 30,95 Oranında Zammı Garanti

Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yanı sıra memur ve memur emeklileri de zam alacak. Buna göre altı aylık enflasyonun farkının yanı sıra sözleşmeden doğan yüzde 7 zamlarını da alacak olan memur ve memur emeklileri, açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre şu an için yüzde 35 oranında zam alacak. Bu zam üzerinden hesaplamak gerekirse en düşük memur maaşı 6 bin 341 TL’den 8 bin 560 TL’ye yükselecekken; en düşük emekli memur aylığı ise 4 bin 289 TL’den 5 bin 790 TL’ye çıkacak.

İlgili Makaleler