Ekonomi

Enflasyon Açıklandı; Vatandaş Dertlendi, Memur Ve Emeklinin Yüzü Güldü! Temmuz Zammı Günden Gün Artıyor! İşte Ara Zamda Son Durum…

Memur ve Emekli Sandığı’ndan yanı 4C’den emekli olan memur emeklileri ile işçi emeklileri olan SSK yani 4A emeklileri ve esnaf emeklileri olan Bağ-Kur yani 4B emeklilerine verilecek olan temmuz zammına ilişkin rakamlar netleşmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları doğrultusunda zam alacak olan memur ve memur emeklileri için ortalama zam oranı da ortaya çıktı.

Enflasyon rakamlarını her ayın başında açıklayan TÜİK, yeni ayın enflasyon rakamlarını açıklamak üzereyken, yılın ilk çeyreğinin enflasyon rakamlarını mayıs ayı itibariyle hesapladı. Mayıs ayına ilişkin rakamları ise, bugün kamuoyu ile paylaşan TÜİK, memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammında ulaştıkları yeni çıtayı da ortaya koydu.

Mayıs’ta Zam Oranı Yüzde 31,71’di

Bir süredir memur ve emeklilerin gözünü kulağını çevirdiği ara zam ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. TÜİK tarafından mayıs ayının başında açıklanan ilk dört aylık enflasyon rakamlarına göre, bir önceki aya göre yüzde 7,25 oranında artış gösteren enflasyon; bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 31,71 oranında artış sağlamış ve SSK ile Bağ-Kur emeklileri için en az yüzde 31,71 oranında enflasyonu garantilemişti. Memur ve memur emeklileri için ise, yüzde 7,5 oranında alacakları sözleşme zammı üzerine ek yüzde 24,2 oranında enflasyon farkı böylelikle kesinleşmişti. Gözler temmuz ayında açıklanacak olan 6 aylık enflasyona çevrilmişken; TÜİK’ten mayıs ayı enflasyon rakamları geldi.

Haziran Ayıyla Birlikte Yüzde 35’i Aştı

Az önce TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamları, memur ve emeklilerin alacağı zam oranını bir kez daha artırdı. TÜİK rakamlarına göre; mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98 oranında artan enflasyon, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 35,64; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73,50; on iki aylık ortalamaya göre ise, yüzde 39,33 oranında artış gösterdi. Bu rakamların ardından SSK ve Bağ-Kur emeklileri için şimdiden yüzde 35,64 oranında zam kesinleşirken, memur ve memur emeklileri için ortaya çıkan enflasyon farkı da arttı. Net zam rakamları ise, 4 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak olan 6 aylık enflasyon rakamları ile ortaya çıkacak.

İlgili Makaleler