Personel Alımı

Engelli kontenjan açığı ne kadar?

Engelli kontenjan açığı 7.119 olarak açıklandı. Atanamayan engelli vatandaşların sorunlarını dile getiren İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, şöyle dedi;

97.646 aday 2020 EKPSS sınavına girmiştir, bunların dışında kura başvuruları da yapılmıştır. Geçen seneki sınav ve kuraya girenlerle birlikte kamuya atanmayı bekleyen yaklaşık 200 bin engelli aday mevcuttur. Buna karşılık, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili tarafından, sadece 3 bin yeni atamanın yapılacağı duyurulmuştur. Bu sayı ihtiyacı karşılamakta oldukça düşük kalmaktadır. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2020 Mart Engelli ve Yaşlı İstatistik Bülteni’ne göre, toplam engelli kontenjan açığı 7.119 olarak açıklanmıştır.

Ocak ayında 3 bin yeni atama değil, kamuda hâlen boş olan 7.119 kişilik kontenjanı dolduracak bir biçimde planlama yapılmasını talep ediyoruz. Kamudaki yüzde 3’lük engelli kotası ise artık ihtiyacı karşılamamaktadır, bu rakamın yüzde 6’ya çıkarılmasını öneriyoruz.

Usta Öğreticiler

Günümüzde eğitim, sadece okullarla sınırlı değildir, özellikle zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış bireyler için yüzlerce eğitim seçeneği bulacağınız sanat ve meslek edindirme kursları bulunmaktadır. Okullarda eğitimciye öğretmen denirken bu tür kurslarda usta öğretici olarak anılmaktadırlar. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezlerinde görev yapan usta öğreticilerin hak kayıpları telafi edilmelidir. Usta öğreticilerimizin sorunları derinleşmeden, özlük haklarının verilmesi icap etmektedir.

10 aydır maaş alamıyorlar

Ülkemizde, güzide eğitimcilere kadro verilerek kalıcı istihdamları sağlanmalıdır. Usta öğreticiler on aydır maaş almadan ayakta durmaya çalışıyorlar, on aydır evinize maaş girmediğini düşünürseniz durumun vahametini daha iyi idrak edebilirsiniz.

Bir yandan yüksek enflasyonla giderek artan hayat pahalılığı diğer yandan binlerce iş yerinin faaliyetlerini durdurmasıyla azalan ya da tamamen kesilen gelirler, toplumda ağır bir gelir kaybı yaratmıştır. Türkiye’de milyonlarca kişiyi etkileyen geçim sıkıntısı 2021’de de ülkemizin başlıca gündem maddesi olmaya devam edecektir. Ülkemizde yüksek enflasyon ve Türk lirasındaki değer kaybının devam etmesi yoksul sayısını hızla artırmaktadır. Türkiye’nin toplumsal refah konusunda Avrupa Birliği ülkeleriyle arasındaki makas da giderek artmaktadır.

İlgili Makaleler