Ekonomi

EPDK: Doğalgaz faturalarını ödemek zorunda değilsiniz!

İstanbul’da vatandaşların doğalgaz faturalarının yüksek yazılması üzerine şikayette bulunmasıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), harekete geçmişti. Daha önce İGDAŞ hakkında soruşturma başlatıldığını duyuran EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bu kez İstanbullulara, doğalgaz faturalarını ödemek zorunda olmadıklarını açıkladı.

İstanbul’da vatandaşlar doğalgaz faturalarının yüksek geldiği gerekçesiyle şikayette bulundu. Bu durum üzerine harekete geçen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) faturaları inceledi. Yapılan incelemeler sonucu İGDAŞ tarafından 30 gün içinde okunması gereken fatura okunmamış. 50’nci 45’inci günde okunduğu görüldü. Bunun üzerine İGDAŞ hakkında soruşturma başlatıldığını duyuran EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’tan yeni açıklamalar geldi. Yılmaz, mevzuata aykırı fatura düzenleyen İGDAŞ abonelerin yanlış faturaları ödemek zorunda olmadığını ve ödeyenlerin de yasal faiziyle mahsup ettirebileceğini söyledi. Yılmaz konuyla ilgili olarak, “Bizim harekete geçmemizin nedeni, faturaların iptal edilmesi için. Faturalar ödendikten sonra biz bu hakkaniyetsiz durumu giderememiş oluruz. Bu yanlış faturaları ödemek zorunda değiller. Doğru faturayı ödemek zorundalar mevzuata göre.” Dedi.

Gereğini yapmazlarsa ağır cezaları var

İGDAŞ’ın konuyla ilgili gereğini yapması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Gereğini yapmazsa çok ağır cezaları var bunların. Faturalar mevzuata aykırı düzenlenmiş. Sayaç, faturanın terazisidir. Terazi bozulursa güven kalmaz. 75 günlük fatura düzenlenmiş, böyle bir şey kabul edilemez.” İfadelerini kullandı.

Her faturayı ayrı ayrı inceleriz

Kendilerine kesilen faturalar ile ilgili akıllarında soru işareti olan vatandaşların kendilerine fotoğraf yollayabileceğini söyleyen Yılmaz, “Her bir faturayı ayrı ayrı inceleriz. Akıllarında soru olanlar fotoğraflarını çekip faturaları bize göndersinler. Hangi şirket olursa olsun, tüm şirketleri inceliyoruz. Şu ana kadar düne kadar şikayet gelmemişti. Gelirse harekete geçer, soruşturma açarız. Dün bize gelen bine yakın şikayet oldu. 6,5 milyon abone var. Türkiye’nin 3’te 1’i kadar. Hiçbir firmanın bunu yapmaya hakkı yok. Bir siyasetçi İGDAŞ itibarızlaştırılıyor dedi. Bunu siyasete çekmek çok yanlış. Yanlışı EPDK mı yaptı? Açık, net, faturalar ortada. Süreci yakından takip ediyoruz.” Dedi.

Mağduriyetler giderilecek

Yılmaz İGDAŞ’a açılan soruşturmanın sürdüğünü, faturasını ödeyenlerin mağduriyetinin giderileceğini ve gerekirse yasal faizle iade gerçekleştirileceğini bildirdi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler