EkonomiGündem

EPDK’dan İGDAŞ Açıklaması: Şirkete Fatura Soruşturması Başlatıldı

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul'da yaşayan halktan kendilerine iletilen şikayetleri incelediğini ve dağıtım şirketi İGDAŞ tarafından usulsüz fatura hesabı yapılması dolayısıyla şirket hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

EPDK’nın yaptığı bilgilendirmede, İstanbul’da yaşayan abonelerin İGDAŞ adlı dağıtım şirketinden şikayetçi olduğu çünkü kendilerine şirket tarafından ciddi bir şekilde yüksek faturalar kesildiğini açıkladı. Bu doğrultuda, EPDK tarafından bu şikayetler incelendi ve İGDAŞ’ın usule aykırı oranlarda fatura kestiğini belirterek hakkında soruşturma açıldığı duyuruldu.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Gelen şikâyetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma açtık. Gerekeni yapacağız” diye konuştu.

İGDAŞ’IN 3 MAYIS’TAKİ AÇIKLAMASI

İGDAŞ, 3 Mayıs’ta konuya dair bir açıklama gerçekleştirmişti. Açıklamada, “EPDK kararlarına uygun olarak kurumumuzca kıyasen fatura düzenlenmemektedir. Daha önce de olduğu gibi gerçek tüketim üzerinden ve sayaçlar yerinde okunarak fatura oluşturulmaktadır” denilmişti.

İGDAŞ’ın açıklamasının devamı ise şu şekildeydi:

“Doğalgaz faturaları sayaç okuma tarihinden itibaren geriye dönük ortalama bir aylık bir süreyi kapsadığı için, örneğin 15 Nisan’da okunan bir sayaç geriye dönük olarak 15 Mart-15 Nisan dönemini kapsamaktadır. Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen corona virüsü salgınının etkilerini azaltmak amacıyla alınan tedbirler kapsamında, Evde Kal uygulaması doğal gaz tüketimini bu dönemde günlük bazda artırmıştır. Bu durum özellikle salgına karşı tedbirlerin etkin olarak hayata geçirildiği 16-31 Mart ve 1 Nisan-15 Nisan dönemleriyle ilk corona virüsü vakasının görüldüğü 1-15 Mart dönemi gaz çekiş rakamları kıyaslandığında açıkça görülmektedir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler