EkonomiGündem

EPDK’dan Sayaç Okuma Açıklaması: Hiç Kimse Mağdur Edilmeyecektir

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'in fatura okuma sistemine dair yapılacak düzenlemeler yönünde yağtığı açıklamaların yanlış olduğunu vurgulayarak kapalı iş yerlerine kıyasen fatura hesaplanmayacağını ve bu uygulamanın belirli süre ve bölge içerisinde gerçekleşeceğini belirtti.

EPDK’nin yaptığı açıklamaya göre, kıyasen fatura hesaplamasına dair yapılan bazı konuşmaların gerçekten oldukça uzak olduğu ve kamuoyunu yanlış yönlendirdiği belirtildi.

RUTİN SAYAÇ OKUMALARI DEVAM EDECEK

Buna örnek olarak da TESK Başkanı Palandöken’in yaptığı açıklama verilerek, şu sözler dile getirildi:

“TESK Başkanı Palandöken,’Çalışmayan kapanmış dükkanın ortalama tüketimi mi olur? Deli Dumrul vergisi gibi Deli Dumrul faturası mı ödeyeceğiz?’ şeklinde ifadeler kullanmıştır. Öncelikle ifade etmeliyiz ki bir tüketicinin, bir saha çalışanının hayatı bütün düzenlemelerden daha değerlidir ve bu düzenleme insanımızın sağlığı için yapılmıştır. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, rutin sayaç okumaları devam edecek. Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura söz konusu olmayacak. Kıyasen fatura uygulaması belli bölgeler ve belli bir süre için geçerli olacaktır. Hiç kimse mağdur edilmeyecektir.”

EPDK’YE KARŞI KIŞKIRTMAK SORUMSUZCA BİR DAVRANIŞ

“Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın, ya da iki yılın bütün aylarının ortalaması ile değil, son iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. Örneğin mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır. Düzenlemenin en iyi şekilde anlaşılması için yaptığımız açıklamalara rağmen, Sayın Palandöken ne yazık ki birini bile okumamış ya da okumuş, ucuz popülizm yapmanın peşine düşmüş görünmektedir. Binlerce esnaf ve sanatkarı temsil eden bir konfederasyonun başkanına böyle yalan yanlış açıklamalar yapmak, esnaf ve sanatkarlarımızı EPDK’ye karşı kışkırtmak, görevinin ağırlığına yakışmayan sorumsuzca bir davranıştır.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir