Gündem

Erdoğan 11 Mayıs’ta açılacak demişti: Berber ve kuaförlerin çalışma saatleri değişiyor!

Corona virüsü tedbirleri nedeniyle kapatılan berber ve kuaförler 11 Mayıs tarihinden sonra müşterilerine hizmet vermeye devam edecek. Covid-19 nedeniyle riskli olarak değerlendirilen işletmelere kuralların getirileceği bildirilirken aynı zamanda mesai saatlerinin de değişeceği öğrenildi.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında yaşanan düşüşler ile birlikte normalleşme için adımlar atılmaya başlandı. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda kuaför ve berberlerin 11 Mayıs’tan itibaren yeniden açılacağı ifade edilmişti. Bu işletmelerin belirli kurallar çerçevesinde açılacağı öngörülürken aynı zamanda çalışma saatlerinde de değişiklikler yapılacağı öğrenildi. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın kulis bilgilerine dayandırdığı haberine göre; Bilim Kurulunun tavsiyesi doğrultusunda berber ve kuaförler için yeni çalışma saatleri getirilecek. Ayrıca çalışma usulleri hakkında da İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlanacak.

İşte Canova’nın işletmeler ile ilgili yaptığı o açıklama:

Sabah 8’den gece 10-11’e çalışabilecekler mi? Hayır, bunu net olarak söyleyebilirim. Yeni mesai saati belirlenecek, Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi doğrultusunda. Tıpkı marketlerin yeni normali gibi. Marketler de sabah 9-akşam 9 çalışıyor artık. Eskiden akşam 10’a kadar çalışabiliyorlardı. Şimdi AVM’ler için de buna yakın bir saatin belirlenmesi bekleniyor. Kuaför ve güzellik salonu gibi hizmetlerde de gece geç saatlere sarkmaması, daha kısıtlı bir saat üzerinden işlerini yapmaları öngörülüyor. Çalışma devam ediyor, henüz netleşmedi. Netleştikten sonra usül ve kuralları göreceğimiz İçişleri Bakanlığı genelgesi yayınlanacak. Hijyen kurallarını da Sağlık Bakanlığı bir rehber haline getirecek ve meslek odalarına gönderilecek. Şuana kadar mesleklere ilişkin 11 ayrı rehber olduğu bilgisine ulaştım. Kuaför, berber, güzellik salonu için hazırlık yapılıyor

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler