Gündem

Erdoğan tepki göstermişti! Yargıtay Metin İyidil hakkında verilen o kararı bozdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişiminin ardından yargılandığı davada “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılan ve istinaf başvurusunda beraat ve tahliyesine karar verilen Korgeneral Metin İyidil’in tekrar gözaltına alınmasına yönelik eleştirilere tepki göstermişti. Yargıtay İyidil hakkındaki beraat kararını bozdu. Yargıtay İyidil’in “darbeye teşebbüse yardım” suçundan yeniden yargılanması gerektiğine hükmetti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek eski Komutanı Korgeneral Metin İyidil, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
İyidil istinaf başvurusunun ardından ocak ayında tahliye edildi. Savcılığın itirazı üzerine İyidil gözaltına alınarak yeniden tutuklandı.

KARARI BOZDU

Yargıtay İyidil hakkındaki beraat kararını bozdu. Yargıtay İyidil’in “darbeye teşebbüse yardım” suçundan yeniden yargılanması gerektiğine hükmetti.

ERDOĞAN BERAAT KARARINA BÖYLE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mahkemenin eski EDOK komutanı Korgeneral Metin İyidil hakkında beraat ve tahliye kararı vermesine tepki göstermişti. Erdoğan İyidil hakkında verilen karar şu sözleri ile tepki göstermişti;
‘’Yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur. İlginç olan şey şu; tabii bunların hepsinin talimatlarını da verdik, yani kararı veren kişi veya kişilerin de FETÖ’cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor. Bunun arkasında daha ne gibi oyunlar olabileceğini de çok açık ve net gösteriyor. Ama bir gerçek var ki hak er veya geç yerini buluyor.

Düşünün müebbet hapse mahkûm olmuş bir kişi kalkıp hemen beraat ettirme veyahut da tahliyesini verme gibi bir yol bir mahkeme nasıl gidebiliyor? Bu anlaşılabilir bir şey değil. Ve sağolsun Adalet Bakanlığımız ve Savcılığımız bu noktada adımlarını attılar. İçişleri Bakanlığı ile beraber yaptıkları operasyonla da yakaladılar’’ dedi.

İlgili Makaleler