Gündem

Erdoğan’dan flaş aşı açıklaması: Deneyleri başarılı şekilde tamamladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezi'nin açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Corona virüsü aşısına ilişkin de bilgilendirme yapan Erdoğan, "Aşı çalışmalarımızda iki aşı adayının hayvan deneylerini başarılı şekilde tamamladı. Hatta bunlardan birisi etik kurulu onayını alarak insanlar üzerinde klinik çalışmalar safhasına geldi." İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Burada aşı geliştirme çalışmaları hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Aşı ve ilaç geliştirme projelerimizde de önemli mesafe katediyoruz. Yerli aşı geliştiren ülkeler arasında ABD ve Çin’in ardından üçüncü sırada yer alıyoruz. TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan 8 farklı aşı 10 farklı ilaç projesi yürütülüyor. Hamdolsun aşı çalışmalarımızda iki aşı adayımız hayvan deneyimlerini başarılı şekilde tamamladı. Hatta bunlardan birisi etik kurulu onayını alarak insanlar üzerinde klinik çalışmalar safhasına geldi. Aşının yanı sıra ilaç geliştirme faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor.”

İşte Erdoğan’ın törende yaptığı açıklamalardan satır başları:

18 Temmuz’da 60 yıllık hayalimiz olan Türkiye’nin otomobilinde tarihi bir adım attık. Ekonomide açıkladığımız destek paketleriyle işçisinden sanayicisine her kesimden insanımızın yanında olduğunu gösterdik.

TÜBİTAK Fen lisesi öğrenci almaya başlayacak

Salgın zamanında pek çok ülkede üretim durmuşken bir hiçbir konuda arz sıkıntısı yaşamadık. Solunum cihazlarını rekor sürede ürettik. Bizden yardım talep eden dost kardeş ülkelerin yardımına koştuk.
Ülkemizin 57 yıllık çınarı olan TÜBİTAK’ı daha bütüncül ve tamamlayıcı bir fonksiyona kavuşturuyoruz. Türkiye’nin adını bilim olimpiyatlarına taşıyacak TÜBİTAK Fen lisesi 2021-2022 öğretim yılında öğrenci almaya başlayacak.

Üretimde, ihracatta güçsüzlüğün bedelini diplomaside, terörle mücadelede ödedik. Türkiye ihracat hacmi sadece 36 milyar dolardı ve sadece 3-5 sektör varken sanayi alt yapısı da zayıftı. Teslim aldığımız bu ekonomi üretim ve ar-ge altyapıları başta olmak üzere kalkınmayı hızlandıracak yatırımları tek tek hayata geçirdik.

Dijital oyun şirketimiz dünyada ses getirmeye başladı

Büyük ve güçlü Türkiye hedefinde son 18 yılda sıfırdan bir ar-ge ve girişimcilik ekosistemi ürettik. Bin 607 araştırma ve geliştirme tasarım merkezi bizde varız dedi. Bilişim Vadisi’ni Gebze’ye kurduk.

OSB sayısını 193’ten 321’e çıkararak ülkemizin üretim kapasitesini güçlendirdik. 21 Endüstri bölgesi ilan ettik. İhracat hacmimiz 180 milyar dolara ulaştı geçen sene. 2019 yılında 90 bin 617 firma ihracat yapar oldu. Dijital oyun şirketlerimiz dünyada ses getirmeye başladı.

Türkiye savunma sanayisinde dışa bağımlılığı yüzde 70’ten yüzde 30’a geriledi. Savunma Sanayisinde faaliyet gösteren firma sayısı 56’dan 1500’e yaklaştı.

IMF’ye borcumuz artık yok

Teknoloji ürünlerinin ihracatı 4.8 milyar dolara yükseldi. 9 milyon 21 bin vatandaş iş imkanına kavuştu. IMF’ye borcumuz artık yok.

Kanal İstanbul gibi muhteşem projelerimiz var. 2053 ve 2071 gibi çağı aşan vizyonlarımız var.

Hinromek firmamızın bir iftar projesini gördük. İnşallah şu anda testi çok tan aştı şimdi bizler de gerek ülkemizde gerek dünyada tanıtımızı yaparak Hidromek’le bizim markamız olarak dünyada yerimizi alacağız. Elektrik enerjisiyle işleyen böyle bir iş makinesi bizi gururlandırmıştır. Kirleten değil çevreci bir ekskavatör olarak bizim gurur kaynağımızdır. Kutluyorum. Dünyada ilk elektrikli, lastik tekerlekli 7 ton kapasiteli ekskavatör Türkiye’de üretilmiş oldu.

İlgili Makaleler