Gündem

Erdoğan’dan Yüzyılın Planı için set tepki: “Bu hayalin gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen Parlamenterler Arası Kudüs Platformu’nun 3’üncü konferansına seslendi. ‘İsrail işgalini sonlandıracak etkili bir stratejiye doğru’ temasıyla düzenlenen konferansı anlamlı bulduğunu belirten Erdoğan Trump’ın Yüzyılın Planı olarak bahsettiği plan hakkında “Bu hayalin gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da ‘İsrail işgalini sonlandıracak etkili bir stratejiye doğru’ temasıyla düzenlenen konferansı için “anlamlı ve önemli buluyorum” dedi.

Hayalden başka bir şey değil

Erdoğan, Donald Trump’ın Yüzyılın Planı açıklamalarını bir hayalden ibaret olduğunu söyleyerek “Dünyanın gündemine sözde ‘Yüzyılın Planı’ adıyla giren ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden plan, bölgede barış ve huzuru tehdit eden bir hayalden başka bir şey değildir. Bu hayalin gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz. Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen, Filistin’i tümüyle yok eden ve Kudüs’ü tamamen gasp eden bu planı tanımıyoruz. Görünürde iki devletli çözümü kabul eden, ancak İsrail işgalini Amerikan yönetimi himayesinde meşrulaştırma anlamına gelen bu girişimi asla kabul etmiyoruz. Filistin yıllardır işgal, yıkım ve acıya maruz kalırken, İsrail haksız ve hukuksuz bir şekilde bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. Türkiye’nin Kudüs’ün ilhakına sessiz kalması ve Filistinli kardeşlerini bu mücadelede yalnız bırakması mümkün değildir. Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki; Kudüs kırmızı çizgimizdir” açıklamasını yaptı.

İslam ülkelerinin izlediği politika üzüntü verici

Kudüs’ün sadece Filistin’deki Müslümanların davası olmadığını İslam aleminin ortak davası olduğunu söyleyen Erdoğan “Orta Doğu başta olmak üzere tüm dünyayı etkileyecek bir sürecin başlangıcı anlamına gelen bu adım karşısında, bazı İslam ülkelerinin izlediği politika, üzüntü verici bir tablo oluşturmuştur. İsrail yönetiminin sergilediği haksızlık, adaletsizlik, zulüm ve kıyıma karşı bazı İslam ülkelerinin, bu işgal planının taraftarı bir tutum benimsemeleri kabul edilemez.” İfadelerini kullandı.

Hain planını uygulamaya devam edecektir

İslam alemininin görüşünün bir olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı “ Yaşanan gelişmeler bir kez daha göstermiştir ki; İslam alemi içinde bulunduğu bölünmeden, parçalanmadan ve görüş ayrılığından sıyrılmadığı sürece, İsrail ve destekçileri hain planlarını uygulamaya devam edecektir. “dedi.

Bir araya gelinmeli

Müslümanların bir araya gelmesini vurgulayan Erdoğan, “Müslümanlar bir araya gelmeli, tüm dünyada adaletsizliğin giderilmesi ve Filistin başta olmak üzere, Müslümanların ortak sorunlarının çözümü için omuz omuza mücadele etmelidir.” açıklamasını yaptı.

Filistin’e verilen destek için teşekkür

Filistin için verilen desteklere teşekkür eden Erdoğan “Parlamenterler Arası Kudüs Platformu´na Filistin’e verdikleri destek ve Kudüs davasına sahip çıktıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir