Ekonomi

Erken emekli olmak mümkün! İşte erken emeklilik şartları

Milyonlarca çalışan ne zaman emekli olacağını merak ediyor. Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için prim sayıları eksik olsa bile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kolaylık sağlanıyor. Doğum borçlanması, askerlik borçlanması, sigorta girişi baz alınarak ya da malulen veya engelli olma durumuna göre erken emeklilik hakkı elde edilebiliyor. İşte detaylar…

Vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konuların arasında emeklilik geliyor. Milyonlarca çalışan internet sayfalarında, “Ne zaman emekli olabilirim?”, “ Erken emeklilik şartları neler?” gibi soruların cevaplarını arıyor. SGK erken emekli olmak isteyen vatandaşlara çeşitli yollar sayesinde bu hakkı tanıyor. Erkekler uzun süre yaptıkları ve prim ödemesi aldıkları askerlik süreleri sayesinde erken emekli olabilme hakkına sahipken, Çalışan ve doğum yapan kadınlar her bir çocuk için 760 gün sigorta primi borçlanabiliyor. 3 çocuğa kadar borçlanabiliyor ve böylece 6 yıl erken emekli olabiliyorlar.

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik

Askerlik yapmadan önce sigortalı olarak çalışan erkekler, askerlik borçlanması ile eksik prim günlerini dolurarak erken emekli olma hakkına sahipler. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin, 4A, 4B ve 4C sigorta kapsamında bulunması, askerliğini er veya erbaş olarak yapması gerekiyor. Askerlikten muaf olanlar bu haktan faydalanamazken, yedek subaylar okul ve hazırlık sürecini askerlik borçlanmasına ekleyebilir.

Doğum Borçlanması ile erken emeklilik

Devlet tüm annelere erken emeklilik hakkı sağlıyor. Anne her bir çocuk için 760 gün sigorta primi borçlanabiliyor. Böylece 3 çocuk sahibi bir kadın 6 yıl erken emekli olabiliyor.

Ancak annelere erken emeklilik için bazı şartlar var. İşte o şartlar:

Doğumdan önce çalışma primlerinin hepsinin ödenmesi

Sigorta tescili yapılması

Doğumdan sonraki iki yıl içinde adına herhangi bir prim ödemesi yatırılmamış olması

3600 gün ile erken emeklilik

3600, 4500 ve 5400 sigorta prim günü ile yaştan emekli olunabilir.
08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi yapılmış olan ve 15 yıl içinde 3600 prim gününü tamamlayan vatandaşlar için emekli olma yaşları kadın ve erkekler için değişiklik gösteriyor.

Malulen veya engelli olma durumunda erken emeklilik

Sağlık durumu elverişsiz ise prim gün sayısı doldurmadan erken emekli olunabilir. Bu yöntemle erken emekli olmak isteyen vatandaşların, SGK’nın belirlediği devlet hastanesinden heyet raporu alması gerekir.
İş kazası veya meslek hastalığı sonucu çalışma gücünün %60 kaybı olanlar ya da çeşitli derecelerde bedensel, zihinsel ve ruhsal engellerin var olması gibi gerekçeler ile erken emekli olunabilir.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler