Gündem

Erken Emeklilikte Beklenen Hamle Nihayet Yapıldı! SGK Az Önce Müjdeledi, O Tarihe Dikkat! Erken Emeklilik Şartları…

Çalışan vatandaşların en büyük hayali olan erken emeklilik için vatandaşların dikkat etmesi gereken çok fazla husus bulunuyor. Bu kapsamda bazı vatandaşlar, sadece sigorta girişi nedeniyle erken emekli olabiliyorken; bazı vatandaşlar bu haktan yararlanamıyor. Konuyla ilgili sık sık açıklamalarda bulunan sosyal güvenlik uzmanları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun belirli şartları taşıyan vatandaşları erken emekliye ayırdığını vatandaşlara hatırlatıyor.

Türkiye’de belirli aralıklar ile yeniden değerlendirme ile düzenlenen emeklilik hali için değişmeyen tek şey; yaş, çalışma süresi ve prim gün sayısının aynı anda aranması oluyor. Konuyla ilgili her üç şartı yerine getiren kişileri emekliye ayıran SGK, bu üç şarttan biri bile eksik olsa emeklilik hak edişini vatandaşa vermiyor. Ancak yeni düzenleme ile birlikte erken emekliliğin önünü açacak bir istisnai durum ortaya çıkmış bulunuyor.

Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Erken emeklilik hakkında istisnai olan durum 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan vatandaşlara uygulanıyor. Bu kapsamda 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanların belli şartları yerine getirmesi halinde diğer çalışanlara göre daha erken emekli olması mümkün oluyor. Bu tarihten öne gerek 4A (SSK) gerek 4B (BAĞ-KUR) ve gerek ise 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan vatandaşlar olsun bu erken emeklilik hakkından yararlanmak için benzer şartlara tabi tutuluyor. Bu kapsamda sigorta başlangıçları 8 Eylül 1999 ve öncesi olan vatandaşların her şeyden öne 15 yıl boyunca çalışma şartını yerine getirmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra erken emekli olabilmek için bu vatandaşların en az 3600 gün yani 10 yıl boyunca prim ödemesi gerçekleştirmesi şartı aranıyor. Asıl önemli olan ise 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim günü şartlarının 9 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması ve son tarih itibariyle bu kapsamdaki vatandaşların prim borcu bulunmaması şartı arıyor.

8 Eylül 1999 ve Öncesi İçin Emeklilikte Yaş Şartı Aranıyor Mu?

Yasal düzenlemeler gereği erken emekli olmanın istisnai hallerinden biri olan sigorta başlangıçları 8 Eylül 1999 ve öncesi olan vatandaşların en büyük avantajı yaşa takılmamaları oluyor. Yani bu yıldan önce sigorta girişi olan vatandaşlar, 3600 gün prim ödemeleri ve 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan hemen sonra emekli olabiliyor. Aynı zamanda bu kapsamda yer alan vatandaşlar, daha yüksek emekli maaşı da alıyor.

İlgili Makaleler