Gündem

Ermenekli madencilere Jandarmadan müdahale etti! Sendika Başkanı Çetin hastaneye kaldırıldı!

Maaş ve alacakları kendilerine ödenmeyen Ermenekli madenciler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bu sorunu çöz” talimatına rağmen Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık’tan yanıt alamaması üzerine Ankara’ya yürümek istedi. Ancak madencilerin önü jandarma tarafından kesildi. İşçilerin üye olduğu Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Anayasa Mahkemesi’nin kararını hatırlatarak, “Bizim yolumuzu değil patronun yolunu kapatın. Anayasa Mahkemesi yürüyün kararır verdi” dedi. Çetin, devletin çağırdığı müzakere masasına gelmediğini vurgulayarak, “İçişleri Bakanımızın Vali Beye vermiş olduğu talimata karşın sorunu çözmedi” dedi. Çetin daha sonra fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Anayasa Mahkemesi’nin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan “Şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünün iptal ettiğini hatırlatan Çetin, “Bizim yolumuzu değil patronun yolunu kapatın. Anayasa Mahkemesi yürüyün kararını verdi. Tazminat, maaş hakkımızdır. Bizim suç işlediğimiz bir şey var mı?” diye sordu.

Çetin, patronun iki kamyonunu kömür kaçırırken yakalandığını hazırlatarak, “Soruyoruz ahlaksız kim?” dedi.

Çetin jandarma engelinin sürmesi üzerine fenalaştı. Bir anda yere yığılan Çetin işçiler tarafından hastaneye kaldırıldı.

MADENCİ ÇOCUĞUNA PARA CEZASI

Öte yandan maden işçilerinden birinin oğlu jandarma tarafından gözaltına alınmasına arkadaşları tepki gösterdi. Jandarma komutanı koronavirüs pandemisi nedeniyle 20 yaş altına sokağa çıkma sınırlaması olduğunu hatırlatarak, “Cezai yaptırım uygulanıp bırakılacak” dedi. Çocuğa para cezası kesildi, ancak babası tazminatları verilene kadar para cezasını ödemeyeceğini söyledi.

İlgili Makaleler