Gündem

Erzurum’da akıl almaz olay! Yerli turistler kayak kayamaz, yalnızca yabancı turistler kayabilir

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, Valiliğin sözlü olarak otellere ‘’Yerli turistler kayak kayamaz, yalnızca yabancı turistler kayabilir’’ dediğini iddia etti. Konu hakkında detaylı açıklama yapan Cinisli, şu bilgilendirmelerde bulundu;

Erzurum’da son günlerde yaşanan bir kaostan size bahsetmek istiyorum. Sizlerin de bildiği gibi Erzurum bir kış memleketi ve Erzurum bir kış sporları merkezi. Aynı zamanda, Türkiye’nin en önemli kış turizm destinasyonu. Çok önemli yatırımlar var, Palandöken Dağı’mızda çok ciddi otellerimiz, uluslararası çapta başarılı otellerimiz var ve bu otellerimiz geçtiğimiz iki seneki sıkıntılardan sonra bu seneye çok olumlu bakıyorlardı. Çok güzel rezervasyonlar aldılar, yılbaşını da içine alan paketler sattılar. Birkaç gündür de bu müşteriler, Türk ve yabancı müşteriler Erzurum’a geliyorlar. Özellikle, yabancı müşteriler hem de charter seferleriyle Erzurum’a direkt geliyorlar ve Erzurumlu otel yöneticileri, Erzurumlu hemşerilerim bu insanları davul zurnayla karşılıyorlar. Hepsi otellerine yerleştiler. İki gün önce bir genelge duyduk ve bu bir yazılı genelge değil, Sayın valimizin şifaen otellere bildirdiği bir söz diyelim. “Yerli turistler kayak kayamaz, yalnızca yabancı turistler kayabilir.” Allah Allah bu nereden çıktı? Antalya’daki turiste, yerli turist yüzemez, yabancı turist yüzebilir dedik de mi biz duymadık?

Biz, bunun şaşkınlığını yaşarken dün akşam burada İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Ersoy’la bir araya geldik ve konuyu kendisine açtığımda bana çok şaşırdığım bir cevap verdi: “Onu değiştirdik, hiç kimse kayak kayamayacak.” dedi. Devlet yönetiyorsunuz, arkadaşlar, ciddi bir işten bahsediyorum. Bu ne demek? Yazılı bir genelge bile yok. Sözlü olarak bu insanlara “Turistleri otelden çıkaramazsın.” diyorsunuz ve hepsi şimdi geri dönüyorlar. Böyle bir şey kabul edilebilir mi?

Erzurum’la ilgili kararlar verilirken çok dikkatli olmanızı rica ederim, saygılar sunarım.

İlgili Makaleler