Kamu Haberleri

Eski Hükümlü Çalışanlar! Hakları Nelerdir? İşveren Kaç Eski Hükümlü Çalıştırmak Zorundadır?

İşlemiş olduğu bir suç nedeniyle hakkında mahkûmiyet kararı verilerek, hürriyeti bağlayıcı bir cezaya çarptırmak suretiyle cezaevine konan ancak cezaevi süreci bittikten sonra serbest bırakılan eski hükümlüler iş arama sürecinde zorluk çekebiliyor. Peki eski hükümlü vatandaşların iş hayatında hakları nelerdir?

Eski Hükümlü Hakları

Eski hükümlüler kamu kurumlarında sadece işçi statüsünde çalışabilmekte olup, 4857 sayılı İş Kanununun 30. maddesi gereğince elli veya daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde işverenler belli oranda eski hükümlü çalıştırmak zorundadır. Ancak devlet memuru olamazlar.

4857 sayılı Kanunun 30′ uncu maddesi, 50 ve üzeri işçi çalıştıran özel sektör işyerlerine çalışan işçi sayısının %3′ ü engelli, kamu işyerlerine ise %3′ ü engelli, %2′ si de eski hükümlü işçi çalıştırma yükümlülüğü getirmektedir.

Eski hükümlü işçi alım ilanlarına başvuru yapabilmek için, yetkili makamlardan alınacak belge ile birlikte en yakın İŞKUR birimine müracaat ederek eski hükümlü statüde kayıt yaptırmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler