Ekonomi

Esnafa Hibe Desteği Rahatlattı! Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Koronavirüs yasaklarının artmasıyla esnaf geçim derdi yaşadı. Cumhurbaşkanının Kararı ile Ticaret Bakanlığınca hibe desteği olacak. 17 Mayıs’taki vergi kayıtlarını esas alarak belirlenen ve destek şartları taşıyan vatandaşlar başvurabilecek.

1.5 Milyon esnafa hibe desteği yapılmaya başladı. Toplamda 4 Milyar 662 Milyon TL esnaf ve sanatkara hibe desteği olacak. Bu karar esnafa biraz olsun rahat nefes aldıracak.

 

Başvuru Yapmak İçin
  • Başvuru yapanlar 23 Haziran 2021 23:59’a kadar başvurulabilecek.
  • Esnaf ve sanatkarlar e- devlet üzerinden başvuruları kabul edilecek.
  • Online başvurular esnasında sistemde aksaklık olmaması için yukarıda belirtildiği gibi esnafların T.C. kimlik numarasının son hanesine göre gruplar halinde olacak. Son hanesi sıfır olan vatandaşlar 25 Mayıs Salı, 2 olanlar 26 Mayıs Çarşamba, 4 olanlar 27 Mayıs Perşembe, 6 olanlar 28 Mayıs Cuma, 8 olanlar 29 Mayıs Cumartesi başvuracak. Ancak 1 aylık süreçte tüm esnaf ve sanatkar başvurabilecek.
Hangi Grup Ne Kadar Hibe Alacak
  • Birinci grup: kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi olacak.
  • İkinci grup:  bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba birlikte ayrıca lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü ve otobüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi hibe olacak.

İlgili Makaleler