Ekonomi

Esnafın Can Suyu Akbank’tan Geldi! Ücretsiz POS Dağıtılmaya Başlandı; Komisyon Da Yok! Sadece İlk 5.000 Kişi Yararlanabilecek…

Esnafların ve diğer boyuttaki işletme sahiplerinin önemli giderlerinden biri olan POS cihazları, günümüzde hemen hemen her işletmede yer alıyor. Kredi kartı ve banka kartının hayatımızın her alanına sirayet etmesinin ardından gelen pandemi ile birlikte daha az nakit para kullanımının alışkanlığa dönüşmesi, zaten POS cihazlarının işletmeler açısından gerekliliğini de gösteriyor. Öte yandan POS cihazları giderleri esnafların belini büken bir gider olması nedeniyle pek çok banka bu konuda kampanyalar düzenliyor.

POS cihazları hem komisyon anlaşması hem de belli bir ücret üzerinden işletmelere sunuluyor. İster küçük esnaf olsun isterse büyük işletme sahipleri olsun bankalardan POS cihazı alırken, aylık cirosu üzerinden değerlendiriliyor. Bu nedenle belli bir ücret ödemek ile yükümlü olan esnaf ve diğer işletme sahipleri, ücretsiz POS sunan banka kampanyalarını yakından takip ediyor. O kampanyaların en karlısını ise mayıs ayı itibariyle Akbank sunuyor.

Akbank’a Yeni Katılan İş Yerleri POS Ücretinden Muaf Tutuluyor

Esnafın yüzünü güldürecek olan bir kampanya ile müşterilerinin karşısına çıkan Akbank, yeni üye iş yeri olacak olan işletmelere özel olarak 6 ay boyunca 10.000 TL’ye kadar olan cirolarda yüzde 0 komisyon sağlıyor. Bu işletmelerden herhangi bir POS ücreti de talep etmeyen Akbank, avantajlı hizmetini sadece ilk başvuru yapan 5.000 işletmeye sunuyor. Ücretsiz POS hizmetini; Mobil, Yazarkasa POS (ÖKC), Sabit ve Cebe POS için sunan Akbank, Mobil ve Sabit POS’lar haricindeki başvurular için işletmeleri şubelerine yönlendiriyor.

Akbank POS’ta Komisyonunu Sıfırlıyor

Aylık ciro üzerinden anlaşma ile işletmelere sağlanan POS cihazlarından bankalar belirli bir komisyon alıyor. Kampanya kapsamında cirosu düşük olan işletmelere destek amaçlı komisyonunu sıfırlayan Akbank, aylık toplam 10.000 TL ciroya kadar olan tek çekim işlemlerden 6 ay boyunca yüzde 0 komisyon uygulayarak hiçbir komisyon almamış oluyor. Aylık 10.000 TL’den sonraki işlemler için de komisyonunda indirime giden Akbank, bu kapsamdaki işletmelere ise yüzde 1,79 komisyon oranı ile ilk 6 ay boyunca hizmet veriyor. Öte yandan kampanya kapsamından sadece ilk kez Akbank üye iş yeri olanlar 6 ay boyunca yararlanabileceği için halihazırda Akbank müşterisi olanlar yararlanamıyor.

İlgili Makaleler