Ekonomi

Ev alım satımı yapacaklar dikkat! 1 Eylül’de başlıyor

Ev alım- satımı yapacak olan vatandaşların, 2020 yılından itibaren uygulanacak olan yetki belgesine sahip olması gerekiyor. 1 Eylül'den itibaren yetki belgesi olmayan emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek.

2020 yılında ev alma satma işlemlerinde kurallar değişiyor. Yeni düzenlemeye göre; emlakçı olmak isteyen vatandaşların 100 saatlik emlakçılık eğitimi alması gerekiyor. Ders alan vatandaşlara ise eğitim sonunda uygulancak mesleki yeterlilik sınavları ile yetki belgesi veriliyor. 1 Etlül tarihine kadar yetki belgesini alamayanlara emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek.

SGK’lı olarak çalışma şartı aranıyor

Ayrıca emlakçı olmak için sadece yetki belgesi de yeterli değil. Emlakçı olmak isteyenlerin en az lise mezunu olması gerekiyor. Ev alım-satımı yapacak emlakçı adaylarında üniversite mezunları için 8 ay, lise mezunları için 12 ay, son 5 yıl içinde SGK’lı olarak çalışmış olma şartı aranıyor. Emlakçı olmak için gerekli şartları sağlayan vatandaşların, emlak ofisi açabilmesi için belgelerle birlikte Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor.

Belgesiz satış yapana ceza var

5 yıl geçerliliğe sahip olan yetki belgesi l müdürlüğü tarafından oluşturulacak bilgi sistemi üzerinden veriliyor. İstenilen şartları sağlamayan vatandaşlara ise belge verilmiyor. Belgesiz olarak ev alım-satım işlemi yapanlar ise 10 bin lira ve 10 katına kadar ceza kesilecek. Aynı evin birden fazla satışını yapan varsa, belge sahibi olanın ilanı yayında kalacak.

İlgili Makaleler