Ekonomi

Ev Almak İsteyenlere; “Yok Böyle Bir Fiyat!” 4+1 Daire Sadece 359 Bin 287 TL’ye Satılacak! Ucuza Ev Satın Almak İçin…

Artan gayrimenkul fiyatları vatandaşların konut alırken kullandıkları yöntemleri de değiştirmeye başladı. Daha önceleri birikimleriyle ev alan vatandaşlar, bir süre önce banka kredilerine, şimdilerde ise icralık dairelere ilgi duyar hale geldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayı verileri de satışı gerçekleştirilen konutlar içerisindeki en büyük payın icralık konutlar olduğunu doğruladı. Öte yandan satıştaki icralık konut listelerine bir yenisi daha eklendi.

Bankaların ipotek usulü sonucu eline geçen evleri satışa çıkarması ilgili mevzuat kuralları gereğince geçtiğimiz yıllarda zorunlu hale getirildi. Asıl işi ev satmak olmayan bankalar, ev satışlarında kar marjı koymadığı için uygun ev satın almanın yöntemlerinden biri de icralık evler oldu. İcralık evleri ihale usulü satışa çıkaran bankalardan biri olan Vakıfbank ise, biri Kayseri’de diğeri Mardin’de olmak üzere iki yeni ilan daha verdi.

Bu Ay İcralık Dairelerden Biri Kayseri’de Yer Alıyor

İnternet üzerinden kolaylıkla satın alınabilecek olan icralık evleri bankalar, e-İhale yöntemi ile satmaya başladı. Bu sayede ihaleye teminat bedelini yatıran herkes kolaylıkla evinden katılabilir hale geldi. Yine e-İhale yöntemi ile satılacak evlerden birini duyuran Vakıfbank, Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde yer alan 3 artı 1 büyüklüğünde ve 118 metrekare genişliğindeki evi satışa sunacağını duyurdu. Tam 14 katlı bir binada yer alan bu evin katı ise, banka tarafından 1’inci kat olarak bildirildi. Evin satışı için 660 bin TL muhammen bedel belirleyen Vakıfbank, ihaleye katılım bedelini ise 13 bin TL olarak açıkladı. İhale tarihini de yaptığı açıklamada duyuran Vakıfbank, evin 8 Eylül 2022 tarihinde ihale çıkacağını ifade etti.

Mardin Artuklu’da da İcralık Daire Satışları Devam Ediyor

Vakıfbank’ın bir diğer satıştaki icralık dairesi ise, Mardin’den geldi Mardin ilinin Artuklu ilçesinde yer alan 4 artı 1 büyüklüğe ve 205 metrekare genişliğe sahip olan bu ev için teklif alımları başladı. Vakıfbank aracılığıyla 7 bin 180 TL yatıran herkesin katılım sağlayabileceği ihale kapsamında evin muhammen satış bedeli ise 359 bin 287 TL olarak belirlendi. Ev için teklifleri 19 Temmuz 2022 tarihine kadar almaya devam edecek olan Vakıfbank, evin satışını en yüksek teklifi veren kişiye gerçekleştirecek.

İlgili Makaleler