Ekonomi

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanlara Müjde!

Ev hizmetlerinde çalışan (Temizlik, Ütü, Çamaşır, Alışveriş, Bahçe işleri, Bulaşık yıkama, Yemek yapma, Yaşlı, çocuk ve özel bakımı yapılan kişilerin hizmetleri, Ev, hastane, bakımevi gibi yerlerde bakılan çocuk, yaşlı, özel bakım hizmetleri, Ev içerisinde yaşayan 3. Dereceye kadar olan akrabaların bu gibi hizmetlerde bulunması.) SGK’dan güzel haber geldi. 10 günden az çalışanların doğrudan e-Devlet üzerinden ya da SMS yoluyla sigortalanabilecek.

Bu sigorta gerçek kişileri kapsayacak olup tüzel kişilerin talepleri kabul edilmeyecek. Evde oturan üçüncü dereceye kadar akrabaların yaptığı işler ev hizmeti sayılmayacak.

Başvurular nasıl yapılacak?

10 günden az süre ile sigortalı çalıştıranlar “www.turkiye.gov.tr” uygulaması aracılığıyla da müracaat edebilecek. Çalışanların kolay tescil edilebilmesi, tahsilatın daha kolay yapılabilmesi için cep telefonu kısa mesaj servisi (SMS) aracılığı ile de işlem yapılabilir. Sigortalı çalıştıracak kişinin bir defaya mahsus SMS ile kendi TC numarasını yazıp “5510” kısa mesaj servisine kendini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi, daha sonra çalıştıracağı kişinin TC numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini “5510” kısa mesaj servisine göndererek sigortalı için tescil kaydı oluşturulması yoluyla yapılacak.

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az sigortalı çalıştıranların bu çalışmanın takip eden aylara da devam etmesi halinde ev hizmetlerinde on günden az çalıştırılacaklara ilişkin formun “Çalışma devamlı mı ?” kısmının işaretlenmesi yeterli olacak.

İlgili Makaleler