Gündem

Ev Sahibini De Kiracıyı Da İlgilendiriyor: Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Ne Kadar? TÜİK Açıkladı; Mayıs Ayında Yapılacak Olan Kire Artışlarında…

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan kira artış oranları, Tüketici Fiyat Endeksi, kısaca TÜFE üzerinden geçen yılın aynı ayına göre değişim oranı baz alınarak hesaplanıyor. Bu kapsamda hesaplanan artış oranı o ayın kira artışlarında maksimum olarak kullanılabilecek seviyeyi belirliyor. Dolayısıyla TÜİK’in geçtiğimiz gün açıkladığı mayıs kira artış oranı, bu ay zam alacak olan kiracıları bir hayli ilgilendiriyor.

Her ay bir önceki ayın rakamlarını ve alım alışkanlıklarını değerlendirerek önemli rakamlar ve sonuçlar elde eden TÜİK, enflasyon oranını gözler önüne sermeye devam ediyor. Resmi rakamlar ile nisan ayı enflasyonunun ardından yüzde 70’e dayanmış olan yıllık enflasyon rakamı, aynı zamanda TÜFE üzerinden hesaplanarak, mayıs ayı kira artış oranını da ortaya çıkarıyor. Hem ev sahiplerini hem de kiracıları oldukça yakından ilgilendiren bu rakam, TÜİK tarafından bu ay için de açıklanmış bulunuyor.

TÜİK, Mayıs Ayı Kira Artış Oranını Açıkladı

Geçtiğimiz gün Nisan ayı enflasyon ve diğer oranları rakamsal bazda açıklayan TÜİK, Nisan ayı enflasyon oranının yüzde 7,25 artış ile gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Bu rakam ile birlikte ise, TÜİK, yıllık enflasyonun yüzde 69,97 oranına çıktığını duyurdu. Bunun ardından hesaplanan mayıs ayı kira artış oranı ise yüzde 34,36 şeklinde gerçekleşti.

Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kira artışı, sözleşme ile herhangi bir seviye çerçevesinde belirlenmediyse, ev ya da iş yeri gibi mülk sahibi, kira artış oranı doğrultusunda maksimum zam yapma yetkisine sahip oluyor. Dolayısıyla da her ayın kira artış oranı kiracı olan kişi açısından büyük önem arz ediyor. Bu bağlamda 2022 yılının Mayıs döneminde yapılacak kira artışı için TÜİK’in Mart 2022 TÜFE verisinin kullanılacağı düşünüldüğünde bu oran TÜİK tarafından yüzde 34,46 şeklinde açıklanmış bulunuyor. Bu rakamlar doğrultusunda kira bedeli şu an için 2 bin TL olan bir kiracının mayıs ayı kira artış oranı ile alacağı zam 689,2 TL oluyor. Bu da mayıs ayında 2 bin TL’ye oturan kişinin mayıs ayından sonra aylık 2 bin 689 lira 2 kuruş kira ödeyeceği anlamına geliyor. Aynı kişinin yıllık yeni kira tutarı ise 32 bin 378 TL olarak hesaplanıyor.

İlgili Makaleler