Ekonomi

Evde bakım maaşı nedir? Kimler evde bakım maaşı alabilir? 12 Ağustos evde bakım maaşı yaşan iller nereler?

Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan vatandaşlara çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Evde bakım maaşı da bu ödemlerden biri. Ancak vatandaşlar evde bakım maaşı hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Peki, evde bakım maaşı nedir? Kimler evde bakım maaşı alabilir? 12 Ağustos evde bakım maaşı yaşan iller nereler?

Devlet vatandaşlara normal dönemlerde de çeşitli destekler sağlanıyor. Bu kapsamda ihtiyacı olan vatandaşlara evde bakım maaşı ödemesi yapılıyor. Peki, evde bakım maaşı nedir? Kimler evde bakım maaşı alabilir? 12 Ağustos evde bakım maaşı yaşan iller nereler?

Evde bakım maaşı nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, engelli veya yaşlı kişilere evde bakım için yapılan ödemelere ‘evde bakım maaşı’ denir. Her ay düzenli olarak yapılan bin 544 TL tutarında yapılan ödemelerden faydalanmak için vatandaşların bazı şartları sağlaması gerekiyor.

Kimler evde bakım maaşı alabilir?

Evde bakım maaşı alınabilemesi için ihitiyacı olan vatandaşın, en az yüzde 50 oranında engel raporuna sahip olması isteniyor. Raporda bakıma muhtaç’ ibaresi’ bulunması zorunlu. Evde bakım maaşını alacak kişinin bakacağı vatandaş, engelli veya yaşlı akrabası olması da gerekiyor. Haneye giren tüm gelirin asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekiyor.

Evde bakım maaşı nasıl sorgulanır?

E devlet resmi sitesi üzerinden Evde Bakım aylığı ödemeleri sorgulanabilir.

Arama motorunuzda E devleti aratın veya buraya tıklayın.

E Devlet resmi sitesi üzerinde TC kimlik numaranızı ve E Devlet şifrenizi girin
Arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazıp aratın
Açılan sayfada evde bakım maaşı ödemesi ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.


SMS ile sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak maaş takibi yapabilirler. Mesaj gönderiminde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

12 Ağustos evde bakım maaşı yatan iller

Evde bakım maaşı yatan illere ilişkin liste henüz yayınlanmadı. Yayınlandığında haberimize eklenecektir.
Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yapmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler