Ekonomi

Evde bakım maaşı ve engelli aylığı alanlar hakkında önemli açıklama!

Evde bakım maaşı ve engelli aylığı alanlar hakkında önemli bir açıklama geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt tarafından yapılan açıklamada, evde bakım yardımından yararlananlar ve engelli aylığı alanların raporlarının ikinci bir duyuruya kadar geçerli sayılacağı öğrenildi.

Türkiye’de binlerce kişiye devlet tarafından evde bakım maaşı ve engelli aylığı veriliyor. Corona virüsü tedbileri kapsamında bu aylıkları alan vatandaşlarının rapor süreleri uzatılmıştı. Bakan Selçuk tarafından yapılan yeni bir açıklama yapıldı. Bakan Selçuk açıklamasında, “Evde bakım yardımı ile engelli aylıklarından yararlananlar süreli Engelli Sağlık Kurulu raporlarını belirli aralıklarla yenilemek durumunda. Süresi dolan raporlar nedeniyle engellilerimizin mağdur olmasını önlemek amacıyla, raporları yenileme zorunluluğunu daha önce Haziran ayı başına kadar ertelediğimizi duyurmuştuk. 01.01.2020 tarihi ve sonrasında rapor süresi dolan engellilerimizi, ikinci bir duyuruya kadar rapor yenilemek amacıyla hastanelere yönlendirilmemeleri ve hizmetlerin mevcut raporları ile devam ettirilmesi kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Evde bakım maaşı nasıl alınır?

Evde bakım maaşı almak isteyenlerin şu şartları sağlaması gerekiyor.

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Şartları sağlayan kişiler ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor.

İlgili Makaleler