Gündem

“Evde ek iş” yapmak isteyenler dikkat! Yüzlerce kişi mağdur oldu

Corona virüsü salgınında etkileri ile vatandaşların evde ek iş arayışları arttı. Ancak İnternet üzerinden kurulan siteler aracılığı ile ‘Evde ek iş‘ vaadi ile beraber yüzlerce kişinin dolandırıldığı ortaya çıktı. Peki, o siteler hangileri işte cevapları…

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü pandemi pek çok kişinin maddi sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Bu nedenle salgın döneminde vatandaşların evde iş arayışları arttı. Hem evde kalmak hem de para kazanmak isteyen vatandaşlar internet sayfaları üzerinden eve iş veren firmaları araştırıyorlar. Ancak internet sayfaları üzerinden ‘Evde ek iş’ vaadi ile yüzlerce vatandaşın dolandırıldığı ortaya çıktı.

Kapora talep ediyorlar

Yenişafak’ın haberine göre, hazır şablonlu siteler üzerinden tuzağına düşüren dolandırıcılar evde montajı yapılacak ürünler karşılığı aldıkları kaparo ücretleri ile ortadan kayboluyor.

Siteye girildiğinde ise, anahtarlık ya da toka malzemelerinin Türkiye genelinde montajının yaptırılıp butik, bujiteri, market ve anlaşmalı satıcılara gönderildiği öne sürülürken, bin adetlik anahtar ya da toka seti için vatandaştan 150 ile 200 TL arasında değişen kapora ücreti talep ediliyor.

Vatandaşı tuzağa düşürmek için kurulan sitelerde yer alan ve birbiriyle hemen hemen aynı ifadelerin yer aldığı açıklama metinlerinde, bu ücretin tek defaya mahsus olduğunu ve bin adetlik anahtarlık setinin yapılıp geri yollanmasının ardından anahtarlık ya da toka başına 1 TL olmak üzere kapora ücretiyle 1200 TL’nin geri gönderileceği vurgulanırken, kapora ücretinin alınma nedeni olarak ise; bedava diye yüzlerce kişinin sipariş vererek aldıkları ürünleri kendilerine iade etmemeleri bahanesi öne sürülerek karşı tarafta güven algısı oluşturulmaya çalışılıyor.

Şikayet edenler engelleniyor

Asıl dolandırıcılık hikayesi ise bu aşamadan sonra başlıyor. Sitede yazılanlara inanıp whatsap numarası üzerinden kendisine yollanan IBAN numarasına 150 ile 200 TL arasında değişen kapora ücretini yollayan vatandaş, taahhüt edilen ürünün gelmesini beklerken gelmek bilmeyen kargo paketi sonrasında bilgi almak için yazıştığı whatsap numarası üzerinden de engellendiğini görünce dolandırıldığını anlıyor.

Söz konusu siteler üzerinden evde ek iş umuduyla kapora ücreti yollayarak dolandırıldığını anlayan çok sayıda kişi karakola ve savcılığa giderek suç duyurusunda da bulunmuş durumda. Şikayet platformlarında bir araya gelen mağdurlardan biri kargo takip numarasını istedikten sonra kendisine cevap yazılmadığını ve engellendiğini belirtirken, parayı havale yaptığı bankanın şubesine gittiğinde ise; kendisine şahısların hesabına Türkiye’nin her yerinden 200 TL halinde onlarca kişiden para geldiğini söylediğini ifade ediyor.

Hangi siteler dolandırıyor?

Vatandaşların şikayetleri üzerine şu sitelerin dolandırıcılık yaptığı öğrenildi: Anatolia Aksesuar, Marmara Bujiteri, Klas Aksesuar ve Stil Aksesuar Anahtarlık. Vatandaşların bu tarz dolandırıcılıklara karşı tedbirli olmaları gerekiyor.

İlgili Makaleler