Gündem

Evde virüsten koruyucu maske nasıl yapılır? İşte cevabı

Türkiye’de artan corona virüsü vakaları nedeniyle alınan önlemler sıkılaştırıldı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ulusa sesleniş konuşmasında toplu alanlarda maske takmanın zorunlu hale getirildiğini açıkladı. Bunun üzerine vatandaşlar evde maske yapımını araştırmaya başladılar. Peki, evde maske nasıl yapılır? İşte cevabı…

Corona virüsünden korunmak için en önemli tıbbi malzemelerden biri maske. Bir çok ülke artan maske talebini karşılamakta zorlanıyor. Türkiye’de ise fırsatçılar tarafından maskeler değerinin çok üstünde fiyata satılırken aynı zamanda satış noktalarında hemen tükeniyor. Salgın döneminde artan Covid-19 vakaları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan toplu alanlarda maske kullanımını zorunlu hale getirdi. Erdoğan açıklamasında, “Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır.” İfadelerini kullandı. Bunun üzerine vatandaşlar evde maske yapımını araştırmaya başladılar.

Kağıt havlu ile maske yapımı

Kağıt havluyu alın. Kağıt havluyu bir ters bir düz olacak şekilde katlayın. Katlama işleminiz bitince kenarlarından zımbalayacak kadar kıvırın. Lastiğinizi zımbaladıktan sonra aynı işlemi diğer tarafa da uygulayın. Orta kısmına yüzünüzü yerleştirecek kadar açıklık oluşturduktan sonra maskenizi takabilirsiniz.

 

Kumaş bez ile maske yapımı

Kumaş parçasından maske yapabilirsiniz. Polyester ve Viscon cinsi kumaş tedarik edin. Çenenizin boyutuna ayarlayarak kumaşı kesiniz kenarlarından makasın ucu ile küçük bir delik açın. Geniş bir lastik ile kulağınızın arkasına geçirip maskenizi takınız.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir