Kamu Haberleri

Evi olanlar dikkat! 1 Kasım’da ödemeler başlıyor

Türkiye’de devlet ev, arsa, arazi sahibi vatandaşlardan emlak vergisi alıyor. Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeler ise 1 Kasım tarihinde başlıyor. Peki, ödemeler nasıl yapılacak? İşte emlak vergisi ile ilgili merak edilen soruların yanıtları

Taşınmaz malın tapusuna sahip olan vatandaşların emlak vergisini ödemeleri gerekiyor. Ancak birden fazla konuta sahip olmamak, aylık geliri dışında başka bir geliri bulunmamak gibi belli şartlara bağlı olarak emekliler, ev hanımları, işsizler ve engelliler emlak vergisinden muaf tutuluyorlar. Muaf olduğu halde emlak vergisi ödeyen vatandaşlar ise belediyelere itiraz ederek geriye dönük 5 yıllık Emlak Vergisi’ni isteyebilir.

Muaf olmayan vatandaşlar için ise 1 Kasım tarihinde emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri başlıyor. Vatandaşlar emlak vergisi ödemelerinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar.

Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak Vergisi borcu olup olmadığı vatandaşlar bağlı bulundukları belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebilirler. Borcu olan vatandaşlar ödemelerini bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak veya bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak yapabilirler.

İlgili Makaleler