Gündem

Evi olanlar, ev satacaklar, ev alacaklar dikkat! 2021’de yeni dönem başlıyor

Ev satacak veya alacak vatandaşları ilgilendiren bir gelişme hayata geçmeye hazırlanıyor.2021 yılında bütün tapu senetlerinin kayda geçmesi ile beraber, kağıt tapu da tarih olacak. Tapu belgelerinin fiziki arşivden çıkarılmasına gerek kalmayacak. Bunun yerine tapu belgeleri dijital arşivlerde yerini alacak.

Türkiye’de dijitalleşme hız kesmeden devam ediyor. Her geçen gün gelişen e-Devlet sistemi üzerinden tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı belgeleri alınmaya başlamıştı. Şimdi de kağıt tapular tarih oluyor. Sabah’tan Hazal Ateş’İn haberine göre; 2021 yılında Türkiye’deki bütün tapu senetlerinin Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne (TAKBİS) kayıt çalışmaları tamamlandığında vatandaşlar artık kağıt tapu taşımayacaklar.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tapu müdürlüklerine ait arşivlerin elektronik ortama aktarılması projesinin başlatıldığını hatırlattığı açıklamasında, dijital ortama taşıma işlemi tamamlandığında ıslak imzalı belgelerin fiziki arşivden çıkarılmasına gerek kalmayacağı belirtildi.

Tapu senedi 200 milyonu geçti

Türkiye’de tapu senedi sayısı 200 milyonu geçti. İki yıldır ise kat irtifakı, kat mülkiyeti geçişleri ve özellikle de intikal işlemleri nedeniyle tapu senetlerinin sayısında artışlar meydana geldi. 2019 yılında 500 bin intikal işlemi gerçekleştirildi. Taşınmaz satış işlemleri “web tapu, tapu takas, kredi kartı ile tapu harcı ve döner sermaye ödemeleri” farklı il ve ilçelerdeki işlemler TAKBİS ile herhangi tapu dairesinde yapılabiliyor.

İlgili Makaleler