Ekonomi

EYT yasasını bekleyen vatandaşlara kritik uyarı! Hizmet dökümünde yer alan o harflere ve kodlara dikkat! Emeklilik hakkınız yanabilir!

Ülke sınırları içerisinde sigortalı olarak çalışan ya da hayatının bir döneminde sigortalı olarak istihdam edilmiş olan vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde emekli olmaya hak kazanmakta ve kurum tarafından ödenen emekli maaşları ile yaşlılık dönemlerini bir nevi garanti altına almaktalardır. Kişinin bağlı bulunduğu hizmet koluna, prim ödemesine ve sigortalılık süresine göre değişiklik gösteren emekli maaşları ise her yıl enflasyon oranına bağlı olarak iki kere zamlanmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu her ay yüz binlerce kişiye emeklilik hakkı tanımlarken seneler önce gelen bir sigorta kanunu kapsamında milyonlarca kişi de emeklilik hakkına kavuşamamaktadır. Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak isimlendirilen bu grup, 20 yılı aşkın süredir hükümet yetkililerine seslerini duyurmaya çalışmakta ve mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmektedir.

Uzun süredir seslerini duyurmaya çalışan ve nihayet bu sene bir karşılık bulan EYT’li vatandaşlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen EYT düzenleme çalışmalarını yakından takip etmeye devam ederlerken milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kritik bir uyarı yayınlandı. Uzmanların uyardıkları konu başlığına dikkat edilmemesi durumunda EYT’li vatandaşların yasa çıkmasına rağmen emeklilik hakkına erişemeyecekleri bilgisi kaydedildi.

HARFLERE DİKKAT!

EYT’ye ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, hizmet dökümünde yer alan kodlara dikkat çekti. K kodunun “Kontrollü İşyeri” anlamına geldiğini ifade eden Kaya, bu kodun işyerinde bazı sıkıntıların yaşanmış olduğunu ve bu durumun elemanları sıkıntıya sokabileceğini belirtti. Ş kodunun “Şüpheli İşyeri” anlamını taşıdığını ifade eden Kaya, bu işyerinin primleri ödeyip ödemediği konusunun şaibeli olduğunu ve S kodunun ise “Sahte İşyeri” anlamını taşıyarak en riskli grubu temsil ettiğini bildirdi.

KODLARI AÇIKLADI!

Hizmet dökümünde yer alan kodlara da değinen Kaya, “08” ve “02” kodlarına dikkat çekti. İşten ayrılış kodunun 08, başlangıç kodunun ise 02 olduğunu belirten Kaya, EYT’lileri kodlarını kontrol etmeleri gerektiği konusunda uyardı. Aksi takdirde emeklilik hakkının yanabileceğine işaret eden Kaya, vatandaşları endişelendirdi.

İlgili Makaleler