Gündem

EYT’liler hakkında önemli açıklama: Düzenleme ile kolaylaşacak!

AK Parti 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için hazırlanan düzenlemeyi TBMM’ye sundu. Yeni düzenleme ile ilgili olarak EYT’lileri sevindirecek önemli bir açıklamada bulunuldu. Düzenleme ile EYT’lilerin daha kolay iş bulabileceği ifade edildi.

Corona virüsü salgını sonrası AK Parti tarafından milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni bir düzenleme dün TBMM’ye sunuldu. Düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan EYT’lileri sevindirecek açıklamalar yaptı.

Arslan meclise sunulan yeni düzenleme ile EYT’lilerin iş bulmasının kolaylaşabileceğini ifade etti. Arslan tarafından yapılan açıklamalarda, “Yaşı bekleyen, primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime iş de verilmiyor, işsizlik ödeneği de ödenmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir” diye konuştu. Arslan, kıdem fonu konusunda da işveren ve işçilere mutabakat sağlanması için bir süre verilmediğini, konunun ekim ayından sonra yeniden gündeme gelebileceğinin ifade edildiğini söyledi. Kıdemde kazanılmış hakların korunduğu bir modeli tartışmaya hazır olduklarını ifade eden Arslan, “Arabulucukta olduğu gibi işverenler kıdem tazminatı mevzuatının arkasından, yanından dolanarak kıdem tazminatı ödemeden işçiden kurtulma yolu ve yöntemleri var. Bu konuda kazanılmış haklarımız korunarak, mevcut sistemdeki eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.


Corona virüsü iş kazası sayılmalı

Arslan dünyayı etkisi altına alan pandemide corona virüsü hastalığının iş kazası sayılması gerektğini de sözlerine ekledi.

Biz masada olsaydık asgari ücret daha yüksek olurdu

Asgari ücret hakkında da değerlendirmelerde bulunan Arslan, TÜRK-İŞ’in geçen sene önceden asgari ücrette hedef belirlemesinin, ücret pazarlıklarını zora soktuğunu vurguladığı konuşmasında, “Geçen sene biz masada olsaydık, asgari ücretin daha yüksek olacağına eminim” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler