Ekonomi

EYT’ye yeni eklenen madde ile son anda fırsatı kaçırmayın! Bu detay ile emekli iken çalışmak isteyenlerin kaderi değişti!

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yapılan çalışmalarda sona geliniyor. Artık son düzenleme meclise teslim edilecek ve Cumhurbaşkanı tarafından vatandaşa gerekli yenilikler açıklanacak. EYT düzenlemesinde yasa çıktığı anda milyonlarca çalışan yaş problemi ön planda olmadan rahatlıkla emeklilik sürecini başlatabilecek. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken küçük detaylar beklentide olup daha sonra şaşırmak istemeyenler için önem taşıyor.

EYT yasa tasarısına ilişkin yapılacak düzenleme ile ilgili Aralık ayına dikkat çekiliyor. 2023 Ocak ayında netleşip tamamen yürürlüğe girecek olan yasanın son hali ise Aralık ayında net olarak belli olacak. Ülkemizde 4,5 milyonu bulan EYT’linin süreçte yaşadığı mağduriyet artık son buluyor. Fakat yasa üzerine oluşan detaylara dikkat etmek elde edilen hakkın yanmasının önüne geçiyor.

RESMİ GAZETEDEKİ GEÇEN YILIN AÇIKLAMASI YENİDEN DÜZENLENDİ!

EYT kapsamında emekliliği başlatılacak olan pek çok kişi yeni düzenleme ile beraber iş hayatında da farklılıklarla karşılaşabilecek. Bu süreçte emekli olan bu kişilerin çalışma isteği de bulunabilecek. Hem emeklilik sürecinin devam etmesi hem de kişinin çalışma yaşantısını sürdürmek istemesi kanunlar tarafından kabul edilecek mi? Bu da merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Bu konu üzerine Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz yıl Resmi Gazetede “Çalışanın emekli maaşını bağlatması çalışmasına engel olmayacak” şekilde bir ibareyi gündeme getirmişti. Fakat SGK akıllarda oluşan bu karmaşayı durdurabilmek için yeni bir genelge yayınladı. Emekli olmak isteyen bir kişinin sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılmasına ve bunun için yazılı bir istekte bulunmasını talep etti.

EYT’Lİ OLUP ÇALIŞMAK İSTEYEN NE YAPMALIDIR?

Netice itibariyle EYT yasa tasarısı kapsamında emeklilik süreci başlayan bir kişi çalışma hayatındaki hizmet akdini sonlandırmak zorunda olacak. İşine son vermeden önce SGK’ya giderek buradan “emekli olabilir” yazısını alacak ve bunu işverene iletecek. Ardından çalışılan sektörde oluşmuş tüm haklar -buna kıdem de dahil olmak üzere- alındıktan sonra iş ile ilişik tamamen kesilecek.

Sonraki süreçte EYT’li olan kişi ilişiğini kesip SGK’ya emekli olabilmek için dilekçe verecek. Çalışan işe devam etmek istiyorsa yaklaşık 2 gün sonra destek primi üzerinden SGK’ya iş giriş bildiriminde bulunacak. Çalışanın destek primine tabi olarak süreci devam ettirmesi mümkün olacak. Bu durum emeklinin maaşında azalmaya neden olmayacak.

İlgili Makaleler