Ekonomi

Faturasını Ödeyemeyen Vatandaşlara 80 Liraya Kadar Fatura Yardımı! İşte Başvuru Şartları

Covid-19 salgını sürecinde insan sağlığı olumsuz bir şekilde etkilenirken işletmelerin kapatılması ve işten çıkarılmalar yüzünden insanlar ekonomik sıkıntılarla boğuşmaya başladı. Bu süreçte vatandaşlara destek olmak adına yardım paketleri düzenlendi. Vatandaşlar, faturalarını ödeyemedikleri için devlet tarafından verilen ve 80 liraya kadar çıkan elektrik faturası desteğini aramaya başladı. İşte, elektrik faturası desteğinden yararlanabilecekler ve başvuru şartları...

Covid-19 salgını sürecinde iş yerlerinin kapatılması ve vatandaşların işten çıkarılmaları gibi ekonomik sıkıntılar baş gösterdi. Bu sebeple de devlet tarafından destek ödenekleri hazırlandı. Fakat hala faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar bulunuyor. Faturasını ödeyemeyen kişiler, devletin 80 liraya kadar verdiği elektrik faturası desteğini aramaya başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’na dahil Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sağlanan elektrik faturası desteğinden kimler yararlanabilir ve başvuru şartları nelerdir gibi soruların cevabı haberimizde bulunmaktadır.

PTT’YE GİDEREK BİLGİLENDİRMELERİ GEREKİYOR

Devlet taradından sağlanan ve 80 liraya kadar verilen elektrik faturasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıt yaptırmaları gerekiyor ve kayıt yaptırdıktan sonra T.C. kimlikleriyle beraber elektrik faturalarını alarak PTT şubelerine bilgilendirme yapmalılar. PTT tarafından yapılan inceleme sonucunda talepleri olumlu karşılanlara nakit para desteği verilmiyor, halihazırdaki faturadan sağlanan yardım eksiliyor.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ NASIL HESAPLANIYOR?

Devlet tarafından faturasını karşılayamayan vatandaşlara verilen destek, aile fertlerinin sayısına ve elektrik miktarına göre hesaplanıyor.

1-2 kişilik evlere aylık 75 kilovasaat- 40 TL
3 kişilik evlere aylık 100 kilovasaat- 53 TL
4 kişilik evlere aylık 125 kilovasaat- 67 TL
5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovasaat- 80 TL elektrik faturası desteği verilmektedir.

Kronik rahatsızlığı bulunan ve bu sebeple tıbbi elektrikli cihaz kullanan vatandaşlara, 200 lira elektrik faturası desteği sağlanmaktadır.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler