Gündem

Fetva Verildi: Cuma Namazı ve Cemaatle Namaz Kılınmasın

Dünya Müslüman Alimleri Birliği tarafından corona virüsüne ilişkin bir fetva verildi. Bu fetvada virüsün yayıldığı herhangi bir ülkede kontrol altına alınana kadar Cuma ile cemaatle namaz kılınmasının durdurulması gerektiği belirtildi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Fetva kapsamında  corona virüsü salgınına enfekte olmuş kişilerle aynı ortamda bulunmanın ve onlara temas etmenin virüsün bulaşmasına neden olduğu, toplanma alanlarının da salgının bulaşması için potansiyel bir alan oluşturduğu belirtildi. Buna göre cuma ile cemaatle namaz kılınmasının durdurulması gerektiği ifade edildi.

ÖNEMLİ FETVA VERİLDİ

Söz konusu fetva ile Allah yolunda harcama yapın, kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin, kuşkusuz Allah iyilik edenleri sever.” ayeti hatırlatıldı ve bunun insanların yok olmaya maruz kalmasına engel olmak anlamına geldiği ifade edildi.

Hz. Muhammed’in de “Ne zarar vermek ne de zarara uğramak vardır.” hadisine dikkatin çekildiği fetva ile kişinin kendisine ve bir başkasına herhangi bir zarar vermeye sebep olmaktan uzak durmasının önemi belirtildi.

Cuma Namazı İçin Fetva Verildi
Cuma Namazı İçin Fetva Verildi

Konu ile ilgili olarak yayınlanan fetva ile insanlara virüsün geçme tehlikesi olasılığından dolayı cuma ve namazların cemaatle kılınmasının şeri olarak gerekmediği ve bunun caiz de olmadığı belirtildi. Ayrıca Mısır’daki Ezher Büyük Alimler Heyeti’nin verdiği fetvada da cuma namazları ve cemaatle namaz kılmanın askıya alınmasının caiz olduğu vurgulandı.

Heyet tarafından Mescitlerde ezanların okunmasının vacip olduğu ve bununla birlikte, her ezanda ‘namazları evlerinizde kılın’ hatırlatmasının yapılması gerektiği ifade edildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir