Ekonomi

Fırıncılar Odası açıkladı: Ekmeğe zam geldi!

İstanbul Fırıncılar Odası‘ndan yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da yarından itibaren ekmeğe zam uygulanacak. Peki, zamlı fiyatlar ne kadar olacak? İstanbul’da ekmeğe ne kadar zam geldi?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da halk ekmeğe zam yapıldığı öğrenilmişti. Bazı fırınlarda halk ekmeğin 2 TL’ye varan fiyatlarda sattığı ortaya çıkmıştı. İstanbul Fırıncılar Odası’ndan da beklenen zam açıklaması yapıldı.

Yarından itibaren geçerli

Ekmek Fiyatına İlişkin Azami Fiyat Tarifesi Belirleme Komisyonu tarafından alınan karar ile birlikte, ekmeğin bin gram (1 kilo) azami satış fiyatı 7,5 TL olacak. Zam ile beraber 200 gr. ekmeğin fiyatı 1,25 TL’den 1,5 TL’ye çıkmış oldu. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylanan zam ilde yarından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Zam kararı nasıl alınıyor?

Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ne göre ekmeğin fiyatına ilişkin tarifeler, ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ticaret ve sanayi veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan komisyonun değerlendirmesinin ardından ilgili federasyonun ve Ticaret Bakanlığı’nın görüşü alındıktan sonra ‘Birlik’ler tarafından onaylanıyor.

İlgili Makaleler