Ekonomi

Fiyatlar Artmaya Devam Ediyor; Sıfır Araç Almak Hayal Oluyor! O İsim Açıkladı Sıfır Otomobillere Zam Yolda: Tamı Tamına Yüzde…

Çip krizi ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yeni yılın ilk günlerinden bu yana her ay zam alan sıfır araçlarda fiyatlar, en düşük 315 bin TL’ye yükseldi. 400 bin TL’nin altında sadece 20 adet otomobilin kaldığı Türkiye’de otomotiv sektörünün gidişatını Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın değerlendirdi.

Hem birinci el hem de ikinci el araç piyasasındaki hareketliliği ve bu hareketliliğin sebebini değerlendiren Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, araçlara yeni zamların gelip gelmeyeceğini de açıkladı.

Yalçın Rakam Verdi; 2022 Yılında Sıfır Araç Fiyatlarında Yüzde 35 Oranında Artış Yaşandı

Birinci el piyasasının günden güne artış yaşaması nedeniyle ikinci el araç piyasasında yaşanan hareketliliğin başladığına dikkat çeken Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “İkinci el araç piyasası mart ayına kadar çok iyi değildi. Mart’tan sonra kendini toparladı. İnsanlar ekonomik nedenlerden dolayı yatırım amaçlı olarak ikinci el araçlara yöneldi. Yani insanlar sadece ihtiyacı olduğu için değil, alım-satım yapmak için, yatırım için ikinci el araç alıyor. Kullanıcıların bu tercihi, mobilite ihtiyacının önüne geçti. Bu nedenle de yılın başından bu yana ikinci el araçlardaki fiyat artışı yüzde 39’u buldu. Bahsettiğim nedenlerden dolayı bu artış eğiliminin sebebi eskiye oranla farklı” diye konuştu. Ardından ikinci el araç piyasasındaki hareketliliğin devam edeceğine dikkat çeken Yalçın;, “İnsanlar yaz aylarında daha çok seyahat ediyor, tatile çıkıyor ve mobilite ihtiyacı artıyor. Dolayısıyla bu dönemde ikinci elde talep artacak. Bu kapsamda ilerleyen dönemleri de düşündüğümüzde ikinci el araç almak için uygun bir zamandayız. Özellikle mobilite ihtiyacı olanların bu ayı çok iyi değerlendirmeleri lazım” dedi. Sıfır araç fiyatlarında yüzde 35 oranında artış yaşandığını ifade eden Yalçın, bu fiyatların artmaya devam ettiğini de vurguladı.

Yalçın Uyardı: Araç Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

Sıfır araç piyasasında artışın yaşandığına dikkat çeken Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, konuyla ilgili; “Araç fiyatları artmaya devam ediyor. İnsanlar da bu nedenle araca yatırım yapıyor. Örneğin bir kişinin istediği aracın yetkili satıcıda 1 milyon 500 bin TL, galeride 1 milyon 800 bin TL olduğunu düşünelim. Ama yetkili satıcıda araç yok. İnsanların bazıları da Eylül-Ekim ayına kadar yetkili satıcıya aracın gelmesini beklemek yerine, tercihini galeriden yana kullanıyor. Çünkü aldığı aracı ileride daha pahalıya satacağını düşünüyor. İnsanlar, ihtiyaç ya da yatırım için araç alıyorlar, almaya da devam edecekler” ifadelerini kullandı. Ardından bu artışa rağmen satışların iyi olduğunu da vurgulayan Yalçın; “Sıfır araçlarda aylık ortalama 55 binli adetler söz konusu. 2021’e göre sıfır araç satışları yüzde 12 azaldı. Geçen yılla kıyasladığımızda bir daralma söz konusu ancak bunu günümüzün koşullarına göre bakıp değerlendirmek lazım. Dolayısıyla şu anki koşullarda bunun iyi bir pazar ortalaması olduğunu söylemek mümkün. Bulunurluk sorunları devam ediyor, bunu da unutmamak lazım. Kısacası; sıfır araç satışlarında bulunurluk faktörüne karşın iyi giden bir pazar söz konusu” diye konuştu. Bu fiyat artışından ikinci el araçların da karlı çıktığını belirten Yalçın; “Bu yıl ikinci el ile sıfır araç arasındaki fiyat farkı daha da arttı, makas açıldı. Bu durum da ikinci el araç piyasasına olumlu yansıdı” açıklamasını yapan Hüsamettin Yalçın, “Yaşanan fiyat artışına karşın; ikinci el ile sıfır araç arasındaki fiyat farkının çok açılmasından dolayı ikinci ele muazzam bir talep var. A, B, C segmentlerindeki ortalama sıfır araç fiyatları, aynı segmentteki ortalama ikinci el araç fiyatlarına kıyasla 2 katına çıktı. Zaten artık 315 bin TL’nin altında sıfır otomobil modeli kalmadı. 400 bin TL’nin altında ise sadece 20 adet otomobil modeli bulunuyor. Yaşanan bu durum da ikinci el pazarındaki hareketliliği etkiliyor” ifadeleriyle açıklamalarını noktaladı.

İlgili Makaleler