Kamu Haberleri

Flaş Corona Virüsü Tedbiri: 18 Yaş Altına Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor

İstanbul'da sıkı izolasyon için yeni tedbirler alınacağı iddia edildi. Buna göre metrobüs, metro ve otobüs seferlerinin artırılacağı 60 yaş üstü ve 18 yaş altına sokağa çıkma yasağı geleceği ifade edildi.

Türkiye’de Kovid-19 tespit edilen vakaların yüzde 60’ının İstanbul’da bulunması nedeniyle Bilim Kurulunun önerileri kapsamında İçişleri Bakanlığının bazı tedbirleri devreye sokağa iddia edildi.

Sabah Gazetesinden Zübeyde Yalçın’ın aktardıklarına göre İstanbul’da toplu ulaşım seferlerinin de azlığının etkisiyle izolasyon kurallarına tam olarak uyulamıyor. Bununla birlikte değerlendirmelere göre alınan önlemlere en iyi uyan, izolasyonu sağlayan il Ankara oldu. Önümüzdeki günlerdeki değerlendirme sonucu gerek görülürse İstanbul’da özel araçlar ile seyahat tamamen kısıtlanacak.

ALIN MASI BEKLENEN TEDBİRLER

İddiaya göre alınması beklenen tedbirler ise şöyle:

  • İstanbul’da denetimlerle özel araçlar dışında vatandaşların keyfi dolaşacağı alan kalmadı.
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarında seferleri yeterli sayıda tutmaması izolasyonda büyük sıkıntı yaratıyor. Sefer sayıları arttırılacak.
  • İstanbul’a giriş çıkışların kısıtlanması olumlu sonuçları gelmeye başladı. Bir kaç gün içindeki sonuçlara bakıldıktan sonra gerekirse özel araçlar ile şehir dışına çıkışlar ve girişler tümden yasaklanabilecek. Sadece, Çerkezköy, Gebze gibi yerlerde çalışmaya gidenler için özel izin belgesi verilecek.
  • Şu anda İstanbul’un yüzde 85’i seyahat yapamıyor. Seyahat izni için 100 binin üzerinde başvuru geldi. Ölüm ve hastalık dışında kimseye izin verilmediği belirtildi.
  • İstanbul’da yayılmanın önlenmesi için 65 yaş ve üstü olan sokağa çıkma yasağı yaşının 60 çekilmesi planlanıyor. Virüs kaptığı halde hastalık belirtileri göstermeyen 18 yaş ve altı grup için de sokağa çıkma yasağı getirilmesi planlanıyor. Bu uygulamanın Türkiye geneline yayılması üzerinde de duruluyor.
  • Virüsün yayılmasını önlemek için muhtarlar da devreye sokuldu. Muhtarlara “Mahalle ya da köye şehir dışından gelenleri bildirin” denildi. Bu kişiler karantinaya alınacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir