Gündem

Flaş Gelişme! Aşı Zorunlu mu Oluyor? Aşı Olmayanlar Giremeyecek!

Ülkemizde aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla toplam yapılan aşı sayısı 53.941.648 olarak kayıtlara geçti. Dün vaka sayısı 4.678 kişi oldu. Edinilen bilgiye göre koronavirüs ile ilgili yeni bir iddia ortaya çıktı. Maç, sinema konser gibi alanlara sadece aşı olan vatandaşların alınması konusu gündeme geldi. Peki aşı zorunluluğu gelecek mi?

18-35 yaş arası vatandaşlara yönelik aşılama çalışmalarının devam edeceği, sonbahara kadar %80’in aşılanacağı konuşuluyor. Uzmanlar, aşının delta varyantına karşı etkili olduğu bu yüzden yurtdışından gelen turistlerden endişe etmememiz gerektiğini belirtti. Alınan bir diğer iddiaya göre maç, sinema, tiyatro, konser gibi alanlara aşı olmayan vatandaşların giremeyeceği masada konuşulan konular arasında.

Yeni normalleşme ile delta varyantının ülkemizde görülmesiyle vatandaş vaka sayılarının artmasından endişe duymaya devam ediyor. 18-35 yaş arasının aşıya ilgisiz olması endişeleri arttırıyor. Sosyal alanlara aşısız giremeyecek olunmasının ilgiyi arttırması sebebiyle yapılabilecek olması iddia edildi. Sonbahara kadar aşı çalışmaların büyük oranda tamamlanması bekleniyor.

Valilikler illerde yayla, sera, tarla, cami, pazar yeri girişleri, büyük şantiyelerde çadırlar kurulup toplu aşılama yapılmasını mümkün hale getirecek.

İlgili Makaleler