İşkur İş İlanları

Gardiyan alımı yapılacak mı? Gardiyan başvuru şartları neler? Gardiyanlar ne kadar maaş alır?

Corona virüsü salgını sonrası normalleşme adımlarının atılmaya başlanması ile beraber kamuya alımlar daha çok araştırılmaya başlandı. Bu süreçte devlet kurumlarında çalışmak isteyenler Adalet Bakanlığı ilanlarını merak ediyorlar. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül daha önce yaptığı açıklamalarda gardiyan (infaz memuru) alımı yapılacağını açıklamıştı. Peki, gardiyan olmak için başvuru şartları nelerdir? Gardiyanlar ne kadar maaş alır?

Bu sene devlet memuru olmak isteyen ve KPSS puanına sahip olan vatandaşlar devlet kurumu alımlarını araştırıyorlar. Adalet Bakanlığı gardiyan alımı ise kamu meslekleri arasından en merak edilenlerden biri. Gardiyan olarak çalışmak isteyenler için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den güzel haber geldi. Gül tarafından yapılan açıklamalarda, “Maliyeden onay çıkınca infaz koruma memuru, katip ve adli personel alımı yapacağız” ifadeleri kullanıldı. Ancak alımların ne zaman yapılacağına dair resmi bir açıklama yapılmadı. Peki gardiyan olmak için başvuru şartları nelerdir? Gardiyanlar ne kadar maaş alır?

Gardiyan olmak için başvuru şartları neler?

30 yaşını aşmamış olmak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48. Maddede açıkça ifade edilmiş olan nitelikleri taşımak

En az lise diplomasına sahip olmak

Erkekler için 170 cm, kadınlar için 160 cm’den uzun olmak

Belirtilen aralıkta boy-kilo endeksine sahip olmak

KPSS’den en az 70 puan almış olmak

Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak

Gardiyanlar ne kadar maaş alıyor?

Hem sahada hem de büroda görev yapan gardiyanların maaşları gardiyanların medeni durumu, hizmet yılı, kademe derecesi ve mezuniyet durumuna göre farklılık göstermektedir. 2020’de gardiyanların ortalama maaşı altı aylık ilk dönemi için 3,927 TL olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler